Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapılandırma Paketinde Taksit İmkanı Genişletilecek

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlısı paketi olacağı duyurulan yapılandırma düzenlemesinde taksitli borç ödeme imkanına ilişkin detaylar paylaşıldı. Ayrıntılar haberde…
Yapılandırma Paketinde Taksit İmkanı Genişletilecek
HABER GİRİŞ

Geniş bir kesim tarafından beklenen yapılandırma paketine ilişkin detaylar gelmeye devam ediyor. Yarın Kabine Toplantısı’nda görüşülecek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak yapılandırma paketinde özellikle taksit imkanı anlamında şimdiye kadar görülmemiş iyileştirmelerin sunulacağı bilgisi kamuoyuyla paylaşıldı.

Paylaşılan son bilgilere göre vergi, sigorta primi ile öğrenim kredisi borçları, adli ve idari cezalar başta olmak üzere yapılandırma kapsamına alınacak başlıca borç ve ceza ödemelerine yenileri eklenecek.

Elektrik, su gibi belediyelere olan borçlara taşınmaz kiralamaları ile irtifak hakkından kaynaklı alacaklar da dahil edilecek.

Yol geçiş ve trafik cezalarının yanı sıra kamu kira alacakları da kapsam dahilinde olacak başlıca konu başlıkları arasında.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan pakette 31 Aralık 2022 tarihine kadar biriken borçlar için vatandaşlara yapılandırma imkanı verilecek.

Şimdi Kayıt Olun

Taksit İmkanı 18 Ayın Üzerine Çıkacak

Söz konusu ödemelerde sunulan taksit imkanında esnek davranılacak. Şimdiye kadar hazırlanan yapılandırma paketlerinden farklı olarak uzun vade imkanları verilecek.

Daha önceki 6, 9,12 ve 18 aylık taksitler yeni pakette 48 aya kadar çıkarılabilecek. 20 aylık vade imkanı sunulduğunda iki ayda bir ödeme alındığı için borç 40 ayda ödenebilecek.

Taksit seçeneğinin 24 aya çıkması halinde ise 48 aya yayılan ödeme takviminde vatandaşlar borcunu 4 yılda ödeyebilecek.

Faizler ve Cezalar Büyük Oranda Silinecek

Borçlara uygulanan faizlerin de yüksek oranda silineceği planlanıyor. Bu kapsamda yapılandırılan borçların erken dönemde kapatılması halinde indirim uygulanacak.

İlk iki taksitte tamamı ödenen borçlar için “borcu yoktur” ibaresi eklenebilecek.

İhale ve inşaat işyerlerinin borçlarının tamamının peşin ya da taksitle ödenmesi halinde ilişiksizlik belgesi ve teminat iadesi yazısı gönderilecek.

Yapılandırma süresinde de sigorta primi teşvikleri verilecek. Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ile özel usulsüzlük cezalarının yarısı silinecek.

Mükellefler Vergi Denetiminden Muaf Tutulacak

Paket kapsamına şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı da alınacak.

Matrah artırımında geçmiş döneme ait 5 yıl için matrah artırım oranları ile asgari matrah artırım tutarları ayarlanacak.

Belirlenen tutarlar üzerinden artırım yapan mükellefler vergi denetiminden muaf tutulacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın