Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapı Kredi’ye Körfez Kaynaklı Yatırımcılar İlgi Gösteriyor

First Abu Dhabi Bank PJSC, Türkiye'nin bankacılık sektöründe önemli bir adım atarak Yapı Kredi Bankası ile potansiyel hisse alımı için görüşmelere başladı. İşte detaylar;
Yapı Kredi’ye Körfez Kaynaklı Yatırımcılar İlgi Gösteriyor
HABER GİRİŞ

Abu Dabi merkezli First Abu Dhabi Bank PJSC (FAB), Türkiye’deki bankacılık sektöründe önemli bir adım atmak üzere Yapı ve Kredi Bankası ile potansiyel hisse alımı için müzakerelere başladı. Bloomberg tarafından yapılan haberde FAB’ın Türkiye’deki çeşitli bankaların sahipleriyle görüştüğü bildirildi.

Haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez bölgesini ziyaretinden sonra FAB, Türkiye’deki varlıklara ilgi gösteren son Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) bankası olma özelliğini taşıyor. Önceden Dubai Islamic Bank’ın TOM Group’tan yüzde 20 hisse alacağı açıklanmıştı.

Körfez bankaları, Türkiye’yi coğrafi yakınlık, bankacılık sistemiyle aşinalık ve 85 milyondan fazla nüfus gibi faktörlerle büyüme potansiyeli olan bir pazar olarak görüyor. BAE’de faaliyet gösteren 54 banka, 9.5 milyonluk ülkeye hizmet veriyor.

Emirates NBD, 2019’da Denizbank’ı 2.8 milyar dolara satın alarak Türkiye’deki varlıklarını genişletmişti. Suudi ve Kuveytli bankalar da uzun süredir Türkiye’de faaliyet gösteriyor.

Bloomberg haberde, Suudi Arabistan’ın en büyük bankası National Commercial Bank’ın Türkiye Finans Katılım Bankası’nı 2007’de 1.08 milyar dolara satın aldığı da hatırlatıldı. Kuwait Finance House ise 1989’da Türkiye’de tamamına sahip olduğu Kuveyt Türk Katılım Bankası’nı kurdu.

GCM Yatırım Banner

Koç Holding ise konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, FAB’ın Yapı Kredi ile hisse alımı görüşmelerine dair Bloomberg haberine atıfta bulunarak “portföyümüzle ilgili alternatiflerin değerlendirilmesine yönelik çalışma ve görüşmelerin her zaman yapılabileceğini” belirtti.

Ancak Koç Holding Sermaye Piyasa Kurulu (SPK) Özel Durumlar Tebliği kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek bir gelişmenin olmadığının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.