Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yapı İzinleri Yılın İlk Çeyreğinde Sert Düştü

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre yılın ilk çeyreğinde yapı izini verilen bina sayısı sert düştü. Detaylar haberde..
Yapı İzinleri Yılın İlk Çeyreğinde Sert Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haftanın ikinci gününde birçok önemli veri açıkladı. Bunlardan bir de yapı izin istatistikleri 2023 birinci çeyrek (Ocak-Mart) verileri oldu. Buna göre bu yılın ilk çeyreğinde yapı izinleri  2022’nin son çeyreği ile kıyaslandığında sert düşüş gözlemlendi.

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre bu yılın ilk çeyreğinde yapı izinleri geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,1 azaldı. Bunun yanında belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların daire sayısı yüzde 0,7 arttı. Bina sayısı yüzde 9,2 ve yüzölçümü yüzde 2,1 azaldı.

Yapı Ruhsatı Verilen Daire Sayısı
Kaynak: TÜİK

Yapı Kullanma İzin Belgesi Verilen Yapılar Azaldı

Söz konusu dönemde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 26,7 milyon metrekare oldu. Bunu içerisinde en yüksek payı 14,2 milyon metrekare ile konut aldı. Sonrasında 7,1 milyon metrekare ile konut dışı, 5,4 milyon metrekare ile ortak kullanım alanı geldi.

2023 Ocak-Mart döneminde belediyeler tarafından  yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 16,9 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu.

Ayrıca yapı kullanma izin belgesi verilen yapılar yüzde 17,2 azaldı.

TÜİK raporuna göre yine aynı dönemde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 25,2 milyon metrekare oldu. Bunda en yüksek payı 14,4 milyon metrekare ile konut aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu