Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapay Zeka Devinin Hissesi Beklenti Üstü Gelir ile Rekora Koştu!

Nvidia tarafından açıklanan 2025 yılı ilk çeyrek mali sonuçları sonrası, çip üreticisinin hisseleri piyasa öncesi işlemlerde rekor seviyeye ulaştı. Detaylar şöyle...
Yapay Zeka Devinin Hissesi Beklenti Üstü Gelir ile Rekora Koştu!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Nvidia, 2025 yılı ilk çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Teknoloji devi analist tahminlerini aşan gelir bildirimi sonrasında hisselerinde güçlü yükseliş gördü.

Şirket üç aylık mali dönemde 24,65 milyar dolar olan analist beklentisine karşın 26,04 milyar dolarlık gelir bildirdi. Nvidia, bu çeyrekte 28 milyar dolarlık satış beklediğini söyledi. Çip üreticisi, 28 Nisan’da sona eren çeyrek için net gelirini, bir önceki yılın aynı dönemindeki 2,04 milyar dolara kıyasla 14,88 milyar dolar olarak bildirdi.

Sonuçlar sonrası Nvidia (NVDA) hissesi piyasa öncesi işlemlerde yüzde 6’dan fazla arttı ve 949 dolara ulaştı. Hisse senedi böylece tarihi rekorunu kırmış oldu. Şirketin en büyük ve en önemli işi, yapay zeka çiplerinin yanı sıra büyük yapay zeka sunucularını çalıştırmak için gereken birçok ek parçayı da içeren veri merkezi satışları olmakta.

NVDA hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Nvidia, veri merkezi kategorisinin gelirinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 427 artarak 22,6 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Nvidia finans şefi Colette Kress yaptığı açıklamada bunun şirketin H100 GPU’sunu da içeren Hopper grafik işlemcilerinin sevkiyatından kaynaklandığı bilgisini verdi.

Teknoloji devi ayrıca çeyrek boyunca 7,7 milyar dolar değerindeki hisselerini geri satın aldığını ve 98 milyon dolar temettü ödediğini söyledi. Son yıllarda yapay zeka teknolojisine yönelik artan ilgi, bu amaca yönelik çip üreten Nvidia hisselerinde büyük bir ralliyi beraberinde getirdi. Hisse değeri bu yılın başından itibaren yüzde 90’dan fazla artış kaydetti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın