Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yabancıya Borsa Dışı Hisse Satışı Furyası Başladı

Borsa İstanbul’daki hareketlilik her gün yeni bir gündem maddesi oluştururken şirketlerin başlattığı satış akımı dikkat çekti. Detaylar haberde…
Yabancıya Borsa Dışı Hisse Satışı Furyası Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul’da yükseliş seyri sürerken yabancı yatırımcı tarafında ise çıkışlar artıyor. Türkiye ekonomisine yönelik yatırım iştahı azalan yabancıların özellikle son 2 yılda hisse senedi piyasalarından 5.4 milyar dolarlık net çıkış gerçekleştirerek borsadaki payını yüzde 70’den yüzde 30’a çekmesi soru işaretleri yarattı.

Yabancı yatırımcı çıkışlarını ve borsa dışı işlemlerle yabancıya hisse satışlarını gündeme alan Ekonomi gazetesinin haberinde ise 4 şirket öne çıktı.

Buna göre son 3 ayda 4 şirket yabancıya hisse satışını borsa dışı işlemlerle gerçekleştirdi.


Sandıkların kapanmasıyla netleşen seçim sonuçlarının ardından ilk hamleyi Erdemoğlu Holding yaptı.

3.55 milyar liralık SASA hissesini satışa çıkaran holding, yabancı kurumsal yatırımcıya borsa dışı satış yöntemini tercih etti.

Koç Holding ise Yapı Kredi’deki 575 milyon liralık hissesini aynı yöntemle sattı. Böylece bankanın çıkarılmış sermayesinin yüzde 6,81’i yabancı yatırımcı eline geçti.

Global Yatırım Holding, 20 milyon liralık Consus Enerji paylarını özel emir ile satarak pay sahipliği oranını yüzde 62,6’ya çekti.

Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun yakın zamanda Hektaş hisseleri satışı yabancı uluslararası kurumsal bir hissedara yönelik oldu. Hektaş’ın 87.3 milyon adet hissesi satıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu