Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SASA Hisseleri Erdemoğlu’nun Satış Haberiyle Çakıldı

Erdemoğlu Holding 3,55 milyar TL’lik SASA hissesini yabancı kurumsal yatırımcılara sattı. Hisseler bu haberle sert satış yedi.
SASA Hisseleri Erdemoğlu’nun Satış Haberiyle Çakıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

SASA Polyester, güne hisselerini doğrudan etkileyen hızlandırılmış talep toplama işleminin fiyatının belirlenmesine yönelik bir haberle başladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, ödenmiş sermayesinin yüzde 1,26’sına denk gelen 66,9 milyon adet hissenin yabancı kurumsal yatırımcılara hızlandırılmış talep toplama yöntemi ile satışı gerçekleştirildi.

Erdemoğlu Holding’in bu satıştan hisse başına 53 TL olarak fiyatlandırılmış ve yaklaşık 3,55 milyar TL brüt kazanç sağladığı belirtildi.

İşlem kapsamında HSBC’nin tek küresel koordinatör ve talep toplayıcısı olarak atandığı belirtilirken, açıklamada “İşlemin tamamlanmasını takiben Erdemoğlu’nun SASA’daki doğrudan hissedarlık oranı yüzde 59,7 olmuştur. Erdemoğlu, SASA’nın çoğunluk pay sahibi kalmaya devam etmekte ve SASA’daki yönetim kontrolünü sürdürecektir. Erdemoğlu, HSBC ile Erdemoğlu’nun elinde kalan SASA hisseleri için mutat istisnalara tabi olmak üzere, 90 günlük bir satmama taahhüdü verilmesi üzerinde anlaşmaya varmıştır.” ifadesine yer verildi.

Elde edilen gelirin büyük kısmının, ihraç edildikten sonra borçlanma aracına (tek yatırımcı olarak) tamamen iştirak etmek için kullanılmasının planlandığı söylendi. Ek gelir elde edilmesi durumunda, bunların Erdemoğlu tarafından genel kurumsal ihtiyaçları için kullanılacağı açıklandı.

SASA Hisseleri Gelen Haberle Sert Satış Yedi

Sasa Hisse Cakildi
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yatırımcıların en çok tercih ettiği ve BIST 100 içinde ağırlığı en büyük şirketlerden olan SASA, geçen yıl çıktığı zirvenin ardından deyim yerindeyse aylarca sürünmüştü. Mayıs ayında gerçekleşen bölünme sonrasında ciddi bir ivme yakaladı.

105,9 liradan yüzde 130 bedelsiz bölünen şirket hisseleri, 46,04’e indikten sonra 70 liraya kadar tırmandı. Bu seviyeden sonra gelen kar satışlarının etkisiyle düşüşe geçen hisseler, bu sabah açıklanan satış haberiyle sert geriledi.

Pazartesi günü 62,6 liradan kapanış yapan SASA, 13 Haziran işlemlerinde 57,6’dan açılış yaptı. Günün ilk yarısında yüzde 7’den fazla değer kaybederek 57,3’e kadar geriledi.

Bu düşüşle birlikte haftalık bazda yüzde 8’e yakın değer kaybetmiş oldu. Yatırımcısına aylık getirisi yüzde 42, yıllık yüzde 208 oranlarında oldu.

Yabancı kurumlara toplu satış işlemi hisselerde sert düşüş olmasını gerektirecek bir durum olmamasına rağmen gün içinde tabana yakın gerileyen hisselerde satışlar sürüyor.

Saat 11.00 sularında HSBC ve Gedik Yatırım 7 milyon lot ile net satıcı, İş ve Yapı Kredi ise 4,4 milyon lotla net alıcı konumunda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu