Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancılar Bu Şirketleri Seçebilir! Borsada Beklenti Ne?

Tuncay Turşucu, Borsa İstanbul’da düzeltme hareketlerinin bir süre daha devam edebileceğini, fakat devamında güçlü bir yükseliş gerçekleşebileceğini açıkladı. İşte detaylar;
Yabancılar Bu Şirketleri Seçebilir! Borsada Beklenti Ne?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, 22 Nisan tarihli haftanın ilk işlem gününde güçlü bir açılış yapsa da günün devamında satıcılı seyrin etkisiyle kapanışını yüzde 0,5 düşüşle 9645 puandan gerçekleştirdi. 23 Nisan’da Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında borsada alım-satım işlemleri yapılmayacak.

Milyonlarca borsa yatırımcısı, borsanın 2024’ün kalanında nasıl bir performans sergileyeceğini ve yükselişlerin ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyor. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslı borsa analisti ve Matematik Mühendisi olan Tuncay Turşucu, Midas’ta borsaya yönelik değerlendirmelerini paylaştı.

Ramazan bayramının ardından borsada düzeltmelerin gerçekleştiğini belirten Turşucu, borsada 2 ay gibi bir süre boyunca sıkıcı ve yatay bir seyrin öne çıkabileceğini aktardı. Ancak 2024’ün sonunda özellikle yukarı yönlü hızlı bir atak görülebileceğini ifade etti.

BIST 100 endeksinde ilk hedefinin 10 bin 700 puan olduğunu, bunun aşılması durumunda 12 bin – 13 bin puan seviyelerinin görülebileceğini dile getirdi.

Bilançoları Güçlü Şirketler

Tuncay Turşucu, 2023 yılına yönelik finansal sonuçlarını açıklayan şirketlerden beğendiklerini yatırımcılarla paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Borçluluk ve kar analizin yaptığında bir sektörün neredeyse tüm hisselerinin olumlu sinyaller verdiğini açıklayan uzman, bunun çimento sektörü olduğunu kaydetti. Çimento şirketlerinin borç oranının aşağıda ve kar marjlarının yüksek olduğunu belirtti. Bu kapsamda çimento şirketlerinin yakından takip edilmesi gerektiğini aktardı.

Çimento şirketleri arasında özellikle Akçansa (AKCNS) ve Bursa Çimento (BUCIM) gibi şirketlerin finansal verileri açısından radarına girdiğini ifade etti.

Finansal verileri açısından önemli şirketlerin arasına Koç şirketlerinin sürekli olarak girdiğini, finansal radarda Ford Otomotiv (FROTO), Türk Traktör (TTRAK) ve Tüpraş’ın (TUPRS) yer aldığını söyledi.

Astor Enerji’nin (ASTOR) de Pazar lideri bir firma olduğunu ve hem büyüme anlamında hem de kar marjı anlamında listede yer aldığını sözlerine ekledi.

Yabancılar Hangi Sektörlere Girecek?

Tuncay Turşucu, yabancı yatırımcıların çok büyük ihtimalle ilk gireceği sektörün bankalar olacağını, yine sigorta sektöründe de büyük bir portföyün olduğunu dile getirdi.

Havacılık sektörünü yorumlayan uzman, bu sektörün tam mevsimi olduğunu ve girişlerin artabileceğini ifade etti. Analist, güçlü finansal sonuçları olan Koç Holding’e de girişlerin görülebileceğini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın