Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Finans Devleri TCMB’nin Faiz Kararını Değerlendirdi

Merkez Bankası’nın almış olduğu faiz kararının ardından, yabancı finans kurumlarından analistler beklentilerini paylaştı. Faiz indiriminin ne zaman olacağına dair tahminler yapıldı.
Yabancı Finans Devleri TCMB’nin Faiz Kararını Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri sabit tutma kararı, uluslararası finans kuruluşlarının dikkatini çekti. Goldman Sachs, Barclays, Morgan Stanley ve JPMorgan gibi büyük isimler, faiz indirimi beklentilerini ve TCMB’nin politikalarını analiz etti.

Goldman Sachs analistleri, TCMB’nin faizi yüzde 50’de sabit tutma kararının beklentileri doğrultusunda olduğunu belirtti.

Ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın yılın üçüncü çeyreğinde derinleşeceğini ve enflasyon beklentilerinin hızla düşeceğini öngören Goldman Sachs, yıl sonunda manşet enflasyonun yüzde 36’ya gerilemesini bekliyor. Bu bağlamda, ilk faiz indiriminin üçüncü çeyreğin sonunda gerçekleşeceği tahmin edildi.

İngiltere merkezli finans kurumu Barclays, TCMB’nin faiz oranlarını yüzde 50’de sabit tutmasının beklendiği gibi olduğunu belirtti ve raporlarında erken indirim olasılığına vurgu yaptı. Dezenflasyon sürecinin beklenenden daha güçlü olması durumunda, 2024’ün son çeyreğinde erken bir faiz indirimi görülebileceğini belirten Barclays, asıl indirimin 2025’in Ocak ayında başlayacağını öngörüyor.

ABD’li finans devi Morgan Stanley, TCMB’nin faiz oranlarını sabit tutma kararını ve şahin tonlamadaki iletişimini değerlendirdi. Bankanın uzun süre sıkı para politikası duruşunu koruyacağını belirten Morgan Stanley, politika faizinin yıl sonuna kadar bu seviyede kalacağını ve faiz indirimlerinin 2025’in ilk çeyreğinde başlayacağını tahmin etti.

GCM Yatırım Banner

JPMorgan ise TCMB’nin faizi yüzde 50’de sabit tutma kararının ve enflasyonda yukarı yönlü risklere karşı sıkılaşma söylemini sürdürdüğünün altını çizdi. 2024 sonu için politika faizinin yüzde 45 olacağını öngören JPMorgan, Kasım ve Aralık aylarında TCMB’den faiz indirimi beklediğini belirtti.

TCMB’nin bu kararı, çeşitli küresel finans kuruluşları tarafından farklı açılardan değerlendirilirken, faiz indiriminin ne zaman gerçekleşeceği konusundaki beklentiler de farklılık gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.