Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Beklenen Haziran Ayı Faiz Kararını Duyurdu

Milyonlarca yatırımcının merakla beklediği faiz kararı açıklandı. PPK’nın Haziran ayı için faiz kararı ne? İşte detaylar;
TCMB Beklenen Haziran Ayı Faiz Kararını Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yurt içi piyasaların nefesini tutarak beklediği kritik faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK) kritik toplantıda politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bıraktı.

TCMB’nin faiz kararı dolar, altın, borsa ve mevduat faizi üzerinde etkili olduğu için milyonlarca yatırımcı tarafından yakından takip edildi.

Hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok finans kuruluşu ve uzman, TCMB’nin politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıyordu. Ancak ekonomist Steve Hanke, 25 Haziran’da yaptığı açıklamada mevcut faiz oranının enflasyonla mücadele için yeterli olmadığını ve artırılması gerektiğini söylemişti.

Toplantı Metni

Faiz kararına ilişkin basın duyurusunda aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflamanın Mayıs ayında geçici bir kesintiye uğradığı belirtildi. Yakın döneme ilişkin göstergelerin yurt içi talebin halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte yavaşladığını teyit ettiği ifade edildi.

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği, kurulun enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelediği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğiliminin düşeceği ve dezenflasyonun yılın ikinci yarısında tesis edileceği bildirildi.

Kurulun politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini dikkate alarak enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyeceği vurgulandı.

Toplantı Tarihleri Değişti

Yapılan diğer açıklamada 25 Temmuz 2024 ve 22 Ağustos 2024 olarak ilan edilen PPK toplantılarının, 23 Temmuz 2024 ve 20 Ağustos 2024 olarak değiştirildiği duyuruldu.

Faiz İndirimi Ne Zaman?

Bank of America Merrill Lynch Türkiye Ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, CNBC-e’de yaptığı açıklamada Aralık ayında bir faiz indirimi öngördüklerini ve yıl sonu enflasyon beklentilerinin yüzde 42 olduğunu belirtmişti.

Reuters anketi ise politika faizinin yıl sonunda yüzde 45 seviyesinde olabileceğini gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.