Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA Ekonomisti TCMB’nin Faiz İndirimi için Yıl Sonunu İşaret Etti

BofA Merrill Lynch Türkiye Ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, Merkez Bankası'nın faiz indirimi için Aralık ayını bekleyeceğini öne sürdü. Detaylar geliyor...
BofA Ekonomisti TCMB’nin Faiz İndirimi için Yıl Sonunu İşaret Etti
HABER GİRİŞ

BofA Merrill Lynch Türkiye Ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, CNBC-e’de açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, piyasaların, Türkiye’nin yeniden güçlü bir şekilde geri dönmesini sabırsızlıkla beklediğini, bölgede Rusya’nın kapandığını, Güney Afrika’nın ise geri geldiğini söyledi.

Latin Amerika’nın daha baskın bir konumda olduğunu belirten İmamoğlu yatırım fonlarının büyük bir umutla Türkiye’yi yakından takip ettiğini ifade etti. BofA ekonomisti, yerel seçimlerin ardından Türkiye’ye para akışının hızlandığını, seçim sonrası bono piyasasına yaklaşık 8 milyar dolarlık giriş olduğunu vurguladı.

Merkez Bankası’nın birçok adım attığını ve herkesin konuştuğu carry trade’in başladığını belirten İmamoğlu, “Yatırımcılar cari açık konusunda çok endişeli değil; en büyük odak noktası enflasyon. Ancak enflasyonun nereye ve ne kadar düşeceği belirsiz. Pek çok ülkede enflasyon beklentileri tahminlerin üzerinde kaldı ve faiz indirimi beklentileri ertelendi.” diye konuştu.

İmamoğlu, Türkiye’de dezenflasyon sürecinin hızını izlemek gerektiğini belirtti. Enflasyonun başlangıçta hızlı düşse de sonrasında yavaşladığını ve zorlukların başladığını ifade eden BofA ekonomisti, sıkı para politikasının uzun süre korunabileceğini, Türkiye’de de benzer bir durum yaşanabileceğini söyledi.

Merkez Bankası’nın faiz kararı için önümüzdeki üç ayı beklemesinin olası olduğunu belirtti. Yaz aylarında enflasyonun nerede dengelendiğinin görülmesi gerektiğini vurguladı ve Haziran enflasyonunun Merkez Bankası için kritik olacağını, likidite tarafında adımlar atıldığını ve yeni bir adım beklemediklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Aralık ayında bir faiz indirimi öngördüklerini belirten İmamoğlu, yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 42 olduğunu kaydetti. En erken faiz indirimi fırsatını aralık ayında gördüklerini ve enflasyonun yüzde 38’e yaklaşması durumunda bir indirim yapılabileceğini aktardı.

İmamoğlu, bir yıl içinde en az iki not artışı beklediklerini belirtti. Merkez Bankası faiz kararını açıklayacağı toplantıyı yarın gerçekleştirecek. Beklentiler politika faizinin yüzde 50 seviyesinde sabit bırakılacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın