Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Basın Mehmet Şimşek’e Kesin Gözüyle Bakıyor!

Kabinede yer alacak isimler Türkiye’nin gündemine oturmuş durumda. Mehmet Şimşek göreve gelecek mi? Yabancı basın ne diyor? İşte detaylar;
Yabancı Basın Mehmet Şimşek’e Kesin Gözüyle Bakıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de seçim stresinin geride kalmasıyla gözler kabinede yer alacak isimlere odaklandı. Özellikle ekonomi yönetiminde hangi isimlerin yer alacağı tüm Türkiye tarafından merak ediliyor. Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetiminde yer alacağına dair söylentiler yabancı basında da yer aldı.

Reuters’e konuşan dört üst düzey kaynak, Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı veya Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak kabinede yer alacağını duyurdu.

Kaynaklar ayrıca Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın kabinedeki isimler arasında bulunacağını paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili net bir açıklama yapmadığı belirtilirken Şimşek ile Erdoğan arasında 2 saatten fazla süren toplantıya dikkat çekildi.

Kaynaklardan biri Türkiye’deki gündeme dair oldukça dikkat çekici bir ifade kullandı. Şimşek’in Cumhurbaşkanı Yardımcısı olması durumunda yeni Hazine ve Maliye Bakanı’nın Cevdet Yılmaz olabileceğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Mehmet Şimşek İsmi Neden Konuşuluyor?

Seçimden önce bile sıklıkla konuşulan isimlerden biri olan Şimşek, geleneksel yani Ortodoks politikalara sıcak bakan bir isim olarak görülüyor.

Erdoğan uzun süredir “Yüksek faiz yüksek enflasyona yol açar” ifadelerini kullanarak faizin düşürülmesi gerektiğini vurguluyor.

Şimşek’in ekonomi yönetimi konusunda iktisat biliminin genel kabul görmüş kurallarına hakim olan bir kişi olduğu düşünülüyor. Bu çerçevede Türkiye’deki yüksek enflasyonun ve artan yaşam maliyetlerinin kabul edilebilir seviyelere çekilebilmesi ve faiz artışı yapılabilmesi için Mehmet Şimşek ismi kritik önem taşıyor.

Cumhurbaşkanı çok uzun süredir faizlerin düşmesi gerektiğini savunurken Mehmet Şimşek ile bir zirve gerçekleştirdi. Erdoğan’ın bu adımı artık faiz konusuna daha ılımlı bakabileceğine işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın