Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek, Ekonomi Yönetiminde Yer Almayı 2 Şartla Kabul Ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eski Maliye Bakanı Şimşek arasında gerçekleşen zirveye dair gelişmeler yakından izlenirken, anlaşmaya adım adım yaklaşıldığı yönünde bilgiler alınıyor.
Şimşek, Ekonomi Yönetiminde Yer Almayı 2 Şartla Kabul Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, ekonomi yönetiminde yer alacağına dair söylentiler sürerken, gözler yapılacak resmi açıklamaya çevrilmiş durumda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimden hemen sonra eski Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’le bir görüşme yaptı. Şimşek’in, Erdoğan’ın ekonomi yönetiminde yer alması konusunda sunduğu teklifi kabul ettiği iddia ediliyor.

Kaynakların ulaştığı bilgiye göre Şimşek, Erdoğan’a yeni dönemde görev almaktan şeref duyacağını ancak iki konuda güvence istediğini söyledi.

Bunlardan ilkinin kilit görevlere atama yetkisi, ikincisinin ise doğru olduğuna inandığı ortodoks politikalarına dönüş yapılması olduğu bildirildi.

Bunun yerine getirilmesi durumunda daha geniş kapsamlı bir sorumluluk için hazır olduğunu söylediği belirtiliyor.

Şimşek’i aynı zamanda uygulanan ekonomik modelin yanlış olduğunu, kısa vadede çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini, uluslararası yatırım kuruluşlarının da kendisiyle aynı fikirde olduğunu Erdoğan’a ilettiği söyleniyor.

GCM Yatırım Banner

Ortodoks Ekonomi Politikalarına Dönülmeli

Mehmet Şimşek, ortodoks ekonomi politikalarına dönülmesi gerektiğini ifade ederken, Erdoğan’ın bu talep için “Bunu olmuş bil” şeklinde cevap verdiği aktarıldı.

Mevcut duruma göre ortdoks politikaya hızlı bir geçiş yapılmasının ekonomide “ani duruş-sudden stop” etkisi yaratabileceği, bu nedenle de temkinli adımlarla hareket edilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Şimşek’in de hem faizlerin artırılmasının hem de KKM’nin hemen durdurulmasının doğru bir adım olmayacağını bildiği belirtiliyor.

Kademeli bir geçiş bekleyen kaynaklar, Şimşek’in Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine getirilme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.