Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Xiaomi’ye COVID Darbesi: Şirket İşten Çıkarmalara Hazırlanıyor

Akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Çin’deki COVID-19 etkisiyle, istihdamda daralmaya gidiyor. Gelişmeler haberde...
Xiaomi’ye COVID Darbesi: Şirket İşten Çıkarmalara Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Çin merkezli dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xiaomi, ülkedeki COVID-19 vakalarındaki artış ve salgın ile mücadele kapsamında daralmaya gidiyor. Şirket akıllı telefon ve internet hizmetleri işinde işçi çıkarmaya başladı ve ülke COVID-19 salgınları ile savaşırken Çinli teknoloji firmalarının işlerini kestiği uzun bir listeye katıldı.

Xiaomi’den bir sözcü, personel optimizasyonu ve organizasyonel düzene sokma uygulamasının toplam işgücünün yüzde 10’undan daha azını etkileyeceğini ve etkilenenlerin yerel düzenlemelere uygun olarak tazmin edildiğini kaydetti.

Çin’in Weibo, Xiaohongshu ve Maimai gibi sosyal medya platformları bu hafta işten çıkarmalarla ilgili gönderilerle dikkatleri çekti. Çin yerel medyası isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak işten çıkarmanın Xiaomi’nin maaş bordrosunun yüzde 15’ini etkileyeceğini bildirdi.

Ülkede faaliyet gösteren Tencent ve Alibaba Group dahil olmak üzere birçok büyük teknoloji şirketi, Çin’in COVID-19 salgınları ile uzun süreli bir savaşa halinde olmasıyla son aylarda çalışanlarını azaltıyor.

Eylül sonu itibarıyla şirketin 35.314 çalışanı vardı ve Çin anakarasında 32.000’den fazla çalışanı bulunuyordu. Son hamle yeni işe başlayan binlerce çalışanı etkileyebilir.

GCM Yatırım Banner

Kasım ayında Xiaomi, Çin’in COVID-19 kısıtlamaları ve yumuşayan tüketici talebi nedeniyle üçüncü çeyrek gelirinde yüzde 9,7’lik bir düşüş bildirdi. Xiaomi, toplam satışlarının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan akıllı telefonlardan elde edilen gelirin yıldan yıla yüzde 11 düştüğünü bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.