Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Wall Street Çöktü! Amazon Hisseleri Bezos’un Servetini Eritti

ABD borsaları son yılların en sert aylık düşüşünü yaşadı. Düşüşü Amazon hisselerindeki kayıplar desteklerken Jeff Bezos’un serveti eridi.
Wall Street Çöktü! Amazon Hisseleri Bezos’un Servetini Eritti
HABER GİRİŞ

Wall Street, Amazon ve Apple’dan gelen hayal kırıklığı yaratan sonuçlarıyla çöktü. Amazon hisseleri haftanın son günü yüzde 14’ün üzerinde düşerken ABD borsaları son yılların en büyük çöküşlerini yaşadı.

Nisan’da Nasdaq Borsası yüzde 13’ün üzerinde kayıpla Ekim 2008’den bu yana en büyük düşüşünü, Amerikan hisse senedinin yüzde 75’ini kapsayan S&P 500 ise yüzde 9 kayıpla Mart 2020 sonrası en büyük aylık düşüşünü kaydetti.

Yılın dördüncü ayı hisseler için dalgalı bir süreç olurken piyasalar birçok faktörle yönlendirildi. Rusya ile Ukrayna arasında süren savaş temel faktörlerden olurken IMF ve Dünya Bankası’nın düşürdüğü küresel beklentiler duyarlılığı etkiledi.

Aynı zamanda FED’in kontrolden çıkan enflasyonu dizginlemek için Mayıs’ta 50 baz puan artırıma işaret etmesi ve bunun bir kriz yaratabileceğine yönelik söylemler gündemden düşmedi.

Tüm bunların üzerine dünyanın en büyük şirketlerinden Apple ile Amazon’dan gelen karamsar açıklamalar ayın son gününde satış dalgasını artırdı. Amazon hisselerinde çöküş uzun süre dünyanın en zengini olarak kalan Jeff Bezos’un servetini eritti.

GCM Yatırım Banner

Amazon Çöküşü Jeff Bezos’a 20 Milyar Dolara Mal Oldu

Bezos Serveti
Kaynak: Bloomberg Billionaires Index

Amazon hisseleri, Wall Street’in Nisan ayında rekor düşüşüyle şirketin sonuçlarının etkisiyle yüzde 14’ün üzerinde düştü. Online perakende devi, büyümede yavaşlama öngörürken 2015’ten bu yana ilk kez zarar bildirdi.

Yatırımcıları üzen sonuçlar Amazon hisselerine günlük yüzde 14 düşüş getirirken Jeff Bezos, 20,5 milyar dolarlık servetinin eridiğini gördü.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Bezos’un net serveti, bu yılki 210 milyar dolar civarındaki zirveden 148,4 milyar dolara düştü.

Aynı zamanda dünyanın en zengin 500 insanı, Cuma günü daha geniş piyasa çöküşü sırasında toplam 54 milyar dolardan fazla kaybetti.

Elon Musk’tan sonra dünyanın en zengin insanı olan 58 yaşındaki Bezos, 1 Ocak’tan bu yana yaklaşık 44 milyar dolar düşen servetiyle bu yıl servetini en çok kaybedenlerde üçüncü sırada yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.