Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Visa Hisseleri Tahmin Üstü Gelire Rağmen Düştü

Ödeme devi Visa, mali yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı. Firma tahminlerin üzerinde gelir bildirmesine rağmen hisselerinde kayıp yaşadı.
Visa Hisseleri Tahmin Üstü Gelire Rağmen Düştü
HABER GİRİŞ

Ödeme firması Visa tarafından ilk çeyreğe ilişkin mali sonuçlar yayınlandı. Şirket bu dönemde hisse başına kazancını 2,41 dolar olarak açıkladı ve 2,34 dolar olan analist tahminlerini geride bıraktı.

Şirketin gelirleri bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 9 artışla 8,6 milyar dolara ulaştı. Analistlerin beklentisi 8,55 milyar dolar seviyesindeydi. Visa’nın bu çeyrekteki net karı ise 4,58 milyar dolardan 4,9 milyar dolara ulaştı.

Cari çeyrek gelir büyümesine ilişkin ılımlı tahmin, tatil alışverişi döneminde ve sağlam seyahat sırasında büyük satın alımlar için kartlarını kullanan müşterilerin desteklediği piyasayı aşan kazanç raporunu gölgede bıraktı.

Buna rağmen Visa yöneticileri, yıl boyunca harcamaların görünümü konusunda iyimser bir tavır sergiledi. Visa CEO’su Chris Suh, ABD’yi vuran şiddetli kış fırtınalarının bu yılın başında hacimler üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi. Suh, şirketin daha geniş bir etki konusunda endişeli olmadığını ve bu durumun düzelmesini beklediğini ekledi.

Visa’nın hisseleri, şirketin ikinci çeyrek net gelirinde “üst orta ila yüksek tek haneli” bir artış öngörmesinin ardından uzun süreli işlemlerde yüzde 3 düşüş yaşadı. Görünüm, 2023’teki ilgili dönemdeki yüzde 11’lik büyümeyle karşılaştırılıyor.

GCM Yatırım Banner

Şirketin ödeme hacmi ilk çeyrekte sabit dolar bazında yüzde 8 artarken, uluslararası seyahat talebinin bir göstergesi olan Avrupa içi hariç sınır ötesi hacim yüzde 16 arttı. Yavaşlayan ekonomi ve yüksek faiz oranları, tüketicilerin harcamaları üzerinde baskı yaratıyor ve bu durum ödeme firmalarının görünümünü olumsuz etkiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.