Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vergi Yağmuru Yeni Başlıyor: 2 Zam Daha Yolda

Vergi zamlarının yarattığı şok etkisi sürerken ekonomi yönetiminin koyduğu hedefler vergi artışlarına tamam değil, devam dedirtti. İki kalemde daha zam bekleniyor…
Vergi Yağmuru Yeni Başlıyor: 2 Zam Daha Yolda
HABER GİRİŞ

Sandıklardan önceki müjde gündemi, yeni hükümetin kurulmasıyla zam gündemine evrildi. Motorlu taşıtlar vergisi (MTV), katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisinde (ÖTV) yapılan zamlar varsıldan yoksula herkese uygulanırken, vatandaşa yansıtılmayacak bir zam formülünün olmadığı görüldü.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in mali disiplin ısrarını vergiler üzerinden sürdürmesi üzerine dün itibarıyla rekor kıran bütçe açığının kapanması için zamlara tamam değil, devam sinyali geldi.

Yüksek enflasyon altında ezilen vatandaşları yeni vergi zamlarının beklediği haberi gündemde yerini aldı.

Ekonomi gazetesinin paylaştığına göre zamlı vergi gelirleri, Hazine’nin giderlerini karşılamadığı için özel iletişim vergisi ile konaklama vergisinde zam bekleniyor.

Özel İletişim Vergisi İki Katına Çıkacak

GSM ve internet hizmetlerine uygulanan özel iletişim vergisinde ek vergiyle birlikte toplam 22,2 milyar liralık gelir planlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Böylece Ocak-Haziran 2023 döneminde 6,2 milyar liralık tahsilat yapılan özel iletişim vergisi kaleminden geri kalan günlerde iki katı gelir elde edilecek.

Konaklama Vergisinde 7 Milyar Liralık Açık Var

Bir diğer zamlanması beklenen kalem konaklama vergisi oldu.

8 milyar lira hedeflenen ancak geçen ayın sonunda 991 milyon lira tahsil edilen konaklama vergisinde zammın kaçınılmaz olduğu görüldü.

Uzmanlar, planlanana göre konaklama vergisinden 7 milyar liralık daha tahsilat yapılması için ilerleyen günlerde düğmeye basılmasını öngörüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın