Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

VeChain için Heyecanlandıran Gelişme! AB Onu Tercih Edebilir!

Avrupa Birliği'nin Fikri Mülkiyet Ofisi, üzerinde çalışmakta olduğu sahtecilik projesi için VeChain ile çalışmayı tercih edebilir. Detaylar haberde;
VeChain için Heyecanlandıran Gelişme! AB Onu Tercih Edebilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği’nin (AB) Fikri Mülkiyet Ofisi, tüm paydaşları bir araya toplayan blok zinciri tabanlı bir tedarik zinciri sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. VeChain’in tedarik zinciri ekosisteminin tüm sürecinde çok önemli bir rol oynama ihtimalinden bahsediliyor.

Yerel varlığı VET coin olan blockchain tabanlı yarı merkezi kripto para ağı VeChain, tedarik zinciri ile ilgili tüm konular için yararlı olabilecek bir ağ olarak ortaya çıkmıştı.

VeChain, AB Sahtecilik Projesinin Bir Parçası Olabilir

Son gelişmelere bakılırsa AB, gerçek dünya ürünlerinin sahteciliğiyle mücadele etmek amacıyla VeChain’in kullanımını değerlendiriyor olabilir.

AB bunun için kısa süre önce blok zinciri teknolojisini ve NFT’leri kullanacak bir strateji ortaya koydu. Kuruluşa bağlı Fikri Mülkiyet Ofisi ise bahsi geçen sistemin tasarımından sorumlu olacak.

Eylül ayının başlarında grubun üst düzey yapılanmasına karar vermiş olduğu bir belge yayımlayan AB, böylelikle sistemin ne şekilde çalışacağına dair daha büyük bir resim ortaya koymuş oldu.

GCM Yatırım Banner

Fikri mülkiyet sahipleri, üretilen mal setinin orijinal olduğunu kanıtlamak için ikiz NFT şeklinde dijital tokenlar ortaya koyacak. Bu aşamada, bu öğeleri blok zincirde oluşturmak için fikri mülkiyet hakları sahiplerinin yetkili imza sahipleri olarak dahil edilmesi gerekiyor.

AB, öğeler yapılandırılmış çeşitli kontrol noktaları üzerinden geçerken zinciri izlemek için sorunsuz çalışan bir sistem oluşturmaya çalışıyor. Bu, fikri mülkiyet sahiplerinin mağazalarda satılan ürünlerin orijinal olduğundan emin olmalarını sağlayacak.

Hedef 2023’ün Sonu

AB Fikri Mülkiyet Ofisi, sistemi 2023’ün sonuna kadar çalışır hale getirmeyi planlıyor. Ancak bunu başarmak için AB’deki tüm fikri mülkiyet sahiplerini, lojistik operasyonları ve perakendecileri sorunsuz bir biçimde bir araya getirecek işlevsel bir sistem oluşturulması gerekiyor. Böylelikle zaten mevcut olan diğer tedarik zinciri izleme teknolojileriyle uyumlu olmaya çalışılacak.

İşte VeChain blok zincirinin sistemin içine dahil olabileceği yerin burası olduğu belirtiliyor. VeChain blok zinciri ağının, tedarik zincirlerine muazzam seviyede verimlilik, izlenebilirlik ve şeffaflık kazandırdığı biliniyor. Ayrıca, katılımcılar arasında güvenilir ve gerçek zamanlı veri paylaşımını kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır.

AB, 2023 yılı sona ermeden bu sistemi başarılı bir şekilde devreye sokmayı başarırsa, nihai hedefe ulaşmak için büyük ölçekte gerçekleşen ilk blok zinciri dağıtımlarından biri hayata geçmiş olacak. Bu arada, geçmişte de tedarik hatlarını izlemek için blockchain teknolojisinin kullanıldığı biliniyor.

AB bu projenin dışında, Avrupa çapında önerilen kripto düzenlemesi çerçevesi olan MiCA üzerinde de çalışmalarını devam ettiriyor. Bugün gelen haberle kripto varlıklar (MiCA) mevzuatına dair yasal metnin tamamlandığı öğrenildi.

VeChain ve Tedarik Zinciri

Belirtildiği üzere VeChain, tedarik zinciri çözümleri sunma konusunda uzmanlaşmış bir kurumsal blok zinciri projesidir. Proje, son zamanlarda dünya çapında bir tedarik zinciri teknolojisi çözümü Orionone ile ilişkisi hakkında bir duyuru yaptı. İki taraf, blockchain teknolojisini, VeChain’in mevcut teknoloji yığınına entegre etmek için birlikte çalışacak.

VeChain, dünyanın en iyi şirketlerinden bazılarının tedarik zincirini takip etmek için tercih edilen seçenek olarak da ortaya çıktı. Geçen yıl, dijital otomasyon ve enerji yönetimi konusunda uzmanlaşmış çok uluslu şirket Schneider Electric, VeChain’in ekosistem ortağı olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.