Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vatandaşların Hayal Ettiği Konutları Yabancılar Alıyor

Konut fiyatları her geçen gün artmaya devam ederken ve vatandaş nasıl ev alacağını düşünürken, yabancılara satılan konut sayısında artış yaşandı.
Vatandaşların Hayal Ettiği Konutları Yabancılar Alıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomik krizle mücadele eden vatandaş için ev almak hayal olurken, yabancıların aldığı konut sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. En son açıklanan veriler de bu artışı gözler önüne serdi.

Aldığı maaş ile ay sonunu getirmeye çalışanlar için konut sahibi olmak her geçen gün daha zor hale geliyor. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) son paylaştığı verilerde konut fiyatlarındaki artışın giderek devam ettiği saptandı.

Dar Gelirli Vatandaş İçin ‘Sosyal Konut Projesi’

Hal böyle olunca hükümetten konuya yönelik bir adım geldi. Cep yakan bu fiyatlarla mücadele edemeyen dar gelirler için Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi başlatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan milyonlarca vatandaşı kapsayan Sosyal Konut Projesi’ne büyük ilgi gösterildi.

Vatandaş nasıl ev sahibi olacağını düşünürken ve bu amaçla çalışmalar yapılırken Türkiye’de bulunan yabancıların adlığı konutların sayısı ise dikkat çekti.

Türkiye’de Yabancılara Satılan Konut Sayısı Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son açıkladığı verilere göre Ocak-Ağustos döneminde yıllık bazda yabancılara satılan konut sayısı yüzde 44,6 artarak 44 bin 595 oldu. Ağustos’ta ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 azalarak 5 bin 273 oldu. Durum böyle olunca Türkiye’den en çok konutu hangi ülkenin vatandaşının aldığı merak edildi.

GCM Yatırım Banner
Uyruklara Göre En Çok Konut Satışı Yapılan 20 Ülke
Kaynak: TÜİK

 

En Çok Konut Satışı Ruslara Yapıldı

TÜİK’in açıkladığı verilerde Ağustos ayında bin 238 konut ile Rusya Federasyonu vatandaşları ilk sırada yer aldı. Sonraki sıra şu şekilde geldi: 633 konut ile İran, 417 konutla Irak, 256 konutla Almanya, 231 ev ile Kazakistan, 219 konutla Ukrayna, 195 konutla Kuveyt ve 150 konut ile Suudi Arabistan geldi.

Sonrasında ise sırayla şu ülkeler yer aldı: ABD, Afganistan, Azerbaycan, İngiltere, Mısır, Lübnan, İsveç, Sudan, Ürdün, Yemen, Filistin, Katar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın