Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sosyal Konut Projesinde Büyük Gün: Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklayacak

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine dair detaylar, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak.
Sosyal Konut Projesinde Büyük Gün: Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca vatandaş için geçtiğimiz günlerde dar gelirliler için sosyal konutlar yapılacağının müjdesi verilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün saat 14:00’de sosyal konut projesinin detayları açıklanacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyüğü olarak lanse edilen proje ile yüksek kira fiyatlarının da baskılanması hedefleniyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında, 81 ilde 250 bin konut yapılması planlanıyor.

Bakan Kurum’dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması öncesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Murat Kurum, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Bakan Kurum bunun sadece bir konut projesi olmadığını, 250 alt sektörü etkileyeceğini ve yeni istihdam alanları yaratacağını söyledi.

Ekonomide büyüme yaratacağını kaydeden Kurum, sanayide çarkları hızlandıracağını ve üretime katkı sağlayacak dev bir yatırım olacağını ifade etti.

Dev Projeden Detaylar

TOKİ tarafından yapılacak konutlara sahip olmak isteyenler için detaylar ise şu şekilde. Konutlara proje ili içerisinde en az bir yıl ikamet etmesi gereken kişilerin, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

Projeye tapuda kayıtlı konutu bulunmayan ve daha önce TOKİ’den ev almamış, 18 yaşını doldurmuş vatandaşlar başvurabilecek. Her haneden tek bir kişi başvuru yapabilecek. Yapılacak sosyal konutlarda, gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere özel kontenjanların ayrılacağı kaydedildi. Genç kategorisi ise 1991 Eylül ayından sonra doğanlar olarak belirlendi.

Dar Gelirliler Yararlanacak

Sosyal konut projesi kapsamında, aylık ödemelerin asgari ücretlilerin karşılayabileceği miktarda olması bekleniyor. Başvuruda bulunacaklar İstanbul için en fazla 16 bin lira, diğer illerde ise 14 bin lira gelire sahip olması gerekiyor.

Bu rakamların üzerinde kazanç elde edenler projeye başvuru yapamayacak. Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmaması ve 240 aya kadar vade imkanı tanınması planlanıyor.

Arsa Satışı da Yapılacak

TOKİ’nin sosyal konut projesi kapsamında, arsa kampanyası da düzenleniyor. 100 bin arsa satışa sunulacak ve hak sahiplerine elektrik, su, doğal gaz altyapıları tamamlanmış şekilde teslim edilecek. Teslim sonrası vatandaşlar inşaata hemen başlayabilecek.

Arsalar kura çekimi ile paylaştırılacak. Başvuruda bulunacaklarda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, yoksul ve dar gelirli olması şartı aranacak.

İş Yeri Başvurusunun Şartları

TOKİ tarafından hayata geçirilecek projede bir ilk daha gerçekleştirilecek. Küçük ve orta ölçekli sanayicilerin desteklenmesi adına 28 ildeki sitelerde 10 bin iş yeri için başvuru alınacak. Başvuru yapmak isteyenlerin Türk vatandaşı olması, 18 yaşını doldurması ve projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor.

Başvuru bedeli ise 2 bin lira olarak belirlendi. Bununla beraber başvuru sahiplerinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması gerekiyor

Kira fiyatlarında son dönemde, artan enflasyonun da etkisiyle büyük artışlar gerçekleşti. 81 ilde hayata geçirilecek bu proje ile arz sıkıntısının önüne geçilmesi ve bu yolla fiyatlarında aşağı çekilmesi hedefleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın