Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vakıfbank 1Ç23’te 4,5 Milyar TL Kar Açıkladı!

KAP üzerinden bilançosunu paylaşan Vakıfbank ilk çeyrekte beklenti üstü kar açıkladı. Genel Müdür açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Vakıfbank 1Ç23’te 4,5 Milyar TL Kar Açıkladı!
HABER GİRİŞ

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O (VAKBN), 2023’ün ilk çeyreğini kapsayan finansal verilini paylaştı. Banka yılın ilk üç ayında 4,5 milyar TL kar açıkladı. Böylece Vakıfbank 4,43 milyar TL olan beklentinin üzerinde bir performans sergilemiş oldu. Şirketin 2022’nin aynı çeyreğindeki net karı 3 milyar TL’ydi.

Banka, sunduğu ürün ve hizmetlerle milli ekonomiye nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığıyla toplamda 1,376 milyar TL destek sağladı. Yılın ilk çeyreğinde nakdi kredilerin oranı yüzde 16,5 oranında yükselerek 1,088 milyar TL’ye yükseldi.

Bankanın 2022’de 1,6 trilyon TL olan aktif toplamı mevcut yılın ilk çeyreğinde yüzde 8 artarak 1,8 trilyon TL’ye çıktı.

Mevduat Yüzde 11 Yükseldi

Vakıfbank, tüm Türkiye’nin yasa boğulduğu deprem felaketinde 12 milyar TL’lik bağış yaptı. Öz kaynak karlılığını yüzde 34’ten yüzde 14,5’e düşüren bankanın vadeli ve vadesiz mevduat toplamı yüzde 11 arttı. TL mevduatlar ise çeyreklik bazda yüzde 22, yıllık bazda yüzde 139 yükselerek 829 milyar TL düzeyinde oldu.

Alınan krediler yüzde 24 yükselirken sermayede 32 milyar TL’lik artış görüldü. Ödenmiş sermaye 7,1 milyar TL’den 9,9 milyar TL’ye çıkarken ilk çeyrekteki sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 15,8 seviyesinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Bankadan Açıklamalar

Banka tarafından bilanço ile ilgili yapılan açıklamada 2023 yılının ilk çeyreğinde de ülke ekonomisine olan desteğin kesintisiz bir şekilde sürdürüldüğü vurgulandı.

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, depremde yaşanan felaketten duyduğu üzüntüyü dile getirerek Türkiye’nin en büyük iki bankasından biri olarak sürdürülebilir finansal hizmet anlayışlarını ön planda tuttuklarını söyledi.

İlk çeyrek sonuçlarının bankanın güçlü konumunu bir kere daha ortaya koyduğunu aktaran Üstünsalih, milli ekonomiye olan desteği hız kesmeden sürdürdüklerini paylaştı.

Bankanın 69’uncu yaşında Türkiye’nin ekonomisini büyütmeye ve toplumun tüm kesimlerine ulaşırken nice başarılara imza atmaya devam edeceklerini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.