Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Üretici Enflasyonunda Düşüş Kasım’da Durdu

TÜİK, Kasım ayının yurt içi üretici fiyat endeksini paylaştı. Üretici fiyatlarındaki düşüş eğiliminin yansımaları Kasım’da okunmadı. Detaylar haberde;
Üretici Enflasyonunda Düşüş Kasım’da Durdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün kamuoyuyla Kasım ayının üretici ve tüketici fiyat endekslerini paylaştı. TÜİK verilerine göre tüketici enflasyonu Kasım’da beklenti altı gelirken, yurt içi üretici fiyat endeksinde (Yİ-ÜFE) yıllık düşüşün devamı gelmedi.

Kasım ayında Yİ-ÜFE geçen yılın aynı ayına göre yüzde 42,25, Ekim ayına göre ise yüzde 2,81 arttı.

Bir önceki yılın Aralık ayına göre artış yüzde 42,59 olurken, 12 aylık ortalamalarda yüzde 53,15 oranında kayda geçti.

Yİ-ÜFE Ekim’de yıllık bazda yüzde 39,39, aylık bazda yüzde 1,94 artış göstermişti.

Yİ-ÜFE Yıllık Değişim
Kaynak: TÜİK

Ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri incelendiğinde; ara malı yüzde 46,45, dayanıklı tüketim malı yüzde 61,16, dayanıksız tüketim malı yüzde 68,11 yükseldi. Enerjide ise yüzde 5,91’lik düşüş yaşandı.

GCM Yatırım Banner

Ana sanayi gruplarının aylık değişimleri ele alındığında; ara malı yüzde 2,50, dayanıklı tüketim malı yüzde 2,49, dayanıksız tüketim malı yüzde 3,07, enerji yüzde 3,46 ve sermaye malı yüzde 2,85 yükseldi.

Yıllık bazda azalış gösteren tek alt sektör ise yüzde 30,00 oranıyla elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme olarak kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın