Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Profesör: ABD’de Ekonomik Durgunluk İhtimali Yüzde 80’e Çıktı

Tanınmış profesör Steve Hanke, ABD’de resesyon ihtimalinin, faiz artırımları sonrasında çok daha fazla arttığına dikkat çekti.
Ünlü Profesör: ABD’de Ekonomik Durgunluk İhtimali Yüzde 80’e Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD başta olmak üzere dünyanın büyük bölümünde merkez bankalarının sıkılaştırma politikalarına yönelmesi, küresel boyutta bir durgunluk yaşanacağına dair endişeleri artırıyor. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD için gelecek 12 aylık dönemde resesyon ihtimalinin arttığı belirtildi.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde uygulamalı ekonomi profesörü olan Steve Hanke’ye göre ABD’nin resesyona girme olasılığı yüzde 80’e kadar çıktı. Bu daha önceki tahminlerin çok daha üzerinde bir oran olmakta.

Resesyon Beklentileri Artıyor

Ekonomistler, fon yöneticileri ve stratejistlerden oluşan Eylül ayındaki Fed anketine göre ABD’nin önümüzdeki 12 ay içinde resesyona girme olasılığının yüzde 52 olduğunu belirtilmişti. Hanke durgunluk olasılığının yüzde 50’den çok daha yüksek olduğunu belirterek bunun yüzde 80’in bile üzerinde olabileceğini söyledi.

Fed’in sıkılaştırmaya devam etmesi halinde büyüme oranının negatif bölgeye taşınacağını ve durgunluğun çok daha şiddetli olacağını söyledi. Hanke açıklamasında, enflasyon ve enflasyonun nedenlerinin yanlış yerlerde arandığını ifade etti.

Steve Hanke, Federal Rezerv’in ABD ekonomisinde dolaşan büyük para arzını göz önünde bulundurarak enflasyonu yönetmedeki başarısızlığını eleştirdi ve bunun geçmişte de olduğunu hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Artan enflasyondan ABD merkez bankasını sorumlu tutan Hanke, “Bunun nedeni, Fed’in 2020′nin başlarında benzeri görülmemiş bir oranda para arzını artırması ve bu uzunluğun arz ile enflasyon arasında görünmesini istememeleridir.” diye konuştu.

Tüketiciler mallar için daha fazla ödemeye istekli olduklarında, para arzındaki artış fiyatları yukarı yönde hareket ettirir.

Hanke, Fed’i Suçladı

Profesör, Fed’in pandemi sırasında ayakta kalması için ABD ekonomisini büyük miktarda teşvik ve likidite ile doldurduğunu, ancak zaman içinde bu para arzını dikkatli bir şekilde azaltmaya odaklanmadığını söyledi.

Nakit ve mevduatı içeren geniş bir para arzı ölçüsü olan M2 para arzında, son üç yılda çift haneli büyümeler kaydedildi. Hanke, M2 para arzının büyümesinin çok hızlı yavaşladığını ve bunun ekonomiyi resesyona sokabileceği konusunda uyardı.

Hanke doğru ekonomik hareketin, para arzını yüzde 5 ila 6’lık bir büyüme oranında olması gerektiğini söyledi. Profesörün değerlendirmesi geçtiğimiz günlerde Fed’in art arda üçüncü kez 75 baz puanlık faiz artırımı kararı almasının ardından geldi.

Fed faiz kararının ardından yaptığı açıklamada, enflasyonu yüzde 2 hedefine çekme konusundaki kararlılığını bir kez daha ile getirdi. Federal Rezerv’in, Kasım ve Aralık ayındaki toplantılarda 125 baz puanlık daha faiz artırımı gerçekleştirmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.