Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Milyarderden Resesyon Yorumu: Rakamlar Yalan Söylemez

ABD ekonomisine ilişkin gerileme endişeleri artarken ünlü bir milyarderin yorumları şaşırttı. İşte öne çıkanlar;
Ünlü Milyarderden Resesyon Yorumu: Rakamlar Yalan Söylemez
HABER GİRİŞ

Yılın ilk çeyreğinde olumsuz yönde sürprizle küçülen ABD ekonomisi için resesyon yorumları gündemden düşmüyor. Birçok kurum ve iş insanı, ABD’de durgunluğa hazırlanma çağrılarında bulunuyor. Genel anlamda ABD  için iyimser konuşan JPMorgan CEO’su Jamie Dimon bile yaklaşan ekonomik kasırgaya karşı uyardı.

FED’in dün akşam 28 yılın en yüksek faiz artışını yapması mevcut endişelere eklenirken ünlü bir milyarder, fazla iyimser açıklamalarıyla şaşırttı.

Yatırımcı Kevin O’Leary, ABD ekonomisinin insanların düşündüğünden çok daha güçlü olduğunu ve yaklaşmakta olan bir yavaşlama ya da resesyona dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi.
Bugün CNBC’ye verdiği demeçte Kevin O’Leary, resesyonun olmayacağına ilişkin kesin konuşamasa da bunun yaklaştığını söyleyen herkesin yanıldığını iddia etti.

“Veri yok, kanıt yok, rakam yok, tüketicide henüz yavaşlama eğilimi yok” ifadelerini kullanan ticari mutfaklardan kablosuz şarja, spor salonu ekipmanlarından tebrik kartlarına kadar birçok farklı sektöre yatırım yaptığını belirtti.

Bu noktada durgunluğa dair bir belirti görmediğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

ABD’de Resesyon Fikrini Çürüten İki Temel Gerekçe!

O’Leary, bir durgunluğu tahmin etmenin neden zor olduğuna dair iki neden gösterdi. Birincisini sisteme pompalanan eşi görülmemiş miktarda para olarak açıkladı.

“Gerçekten büyük bir durgunluk yaşayacağımızı söyleyenler yanılıyor olabilir ve piyasa yavaş yavaş geri dönerken getirileri kaçırıyor olabilir.”

Burada, son birkaç yılda ABD ekonomisine aktarılan 4,5 trilyon dolara atıfta bulundu. Milyarderin ikinci nedeni ise teknoloji oldu. O’Leary, teknolojinin üretkenliği artırdığını belirterek;

“Doğrudan tüketiciye model artık ekonominin her sektöründe kullanılıyor, bu da şirketler için daha yüksek brüt kar marjları ve daha fazla müşteri verisi anlamına geliyor” dedi. Konuşanlara değil rakamlara güvendiğini söyleyen milyarder; “rakamlara bakıyorum, onlar yalan söylemez, nakit akışı yalan söylemez, benim umurumda olan bu” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.