Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna ve Polonya Ticari İş Birliği Planı Konusunda Anlaştı

Ukrayna ve Polonyalı yetkililer, ticari iş birliği planı üzerinde çalışma konusunda anlaşmaya vardı. Detayla haberin devamında;
Ukrayna ve Polonya Ticari İş Birliği Planı Konusunda Anlaştı
HABER GİRİŞ

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Nikolai Solsky ile Polonyalı mevkidaşı Robert Telus, yaptıkları telefon görüşmesi sonucunda tarım ürünleri konusunda her iki ülkenin çıkarlarını gözeten bir çözüm bulmak adına anlaşmaya vardı.

Ukrayna Tarım Politikası Bakanlığı’nın basın servisine dayandırılan haberde, “Bakanlar, durumu ve Ukrayna’nın çözüm önerisini ele alıp değerlendirdiler. Sonuç olarak her iki ülkenin çıkarlarını dikkate alan bir çözüm bulunması konusunda mutabık kaldılar” denildi.

Bakanlar ayrıca ülkeler arasındaki yakın ve yapıcı ilişkileri teyit ederken yakın gelecekte bir “ihracat iş birliği” seçeneğinin geliştirilmesine onay verdiler.

Polonya Cephesi Ukrayna’nın İhracat Planını Değerlendirecek

Bir sonraki müzakere oturumunun önümüzdeki günlerde gerçekleştirileceği bilgisi verilirken o zamana kadar müzakerelerin her iki tarafça hazırlanan konuları kapsayacağı iletildi.

Polonya cephesi, Ukrayna’nın ihracat planını inceleyeceğine ve bununla ilgili kendi önerilerini hazırlayacağına dair açıklamada bulundu.

GCM Yatırım Banner

Ekim ayında parlamento seçimlerinin yapılacağı Polonya, Ukrayna tarım ürünlerinin Avrupa Birliği’ne (AB), özellikle de kendi pazarına gümrüksüz girişine en amansız karşı çıkan ülkelerden biri konumunda bulunuyor.

Ucuz fiyatlı Ukrayna tarım ürünlerinin iç piyasada fiyatları düşürmesine sebep olmasından dolayı Polonyalı çiftçiler buna karşı çıkıyor.

Ukrayna’ya komşu diğer dört Doğu Avrupa ülkesi, Macaristan, Slovakya, Romanya ve Bulgaristan da kendilerini benzer bir durumda buldular. Bu beş ülkenin baskısıyla Avrupa Komisyonu Mayıs ayında Ukrayna’dan bazı tarım ürünlerinin (buğday, mısır, kolza tohumu ve ayçiçeği) ithalatına 15 Eylül’e kadar geçerli olmak üzere yasak getirdi.

Kısıtlamaların Kaldırılmasının Ardından Ülkelerin Tepkileri

Kısıtlamaların kaldırılmasının ardından Polonya, Macaristan ve Slovakya tek taraflı yasaklar getirirken Bulgaristan, Ukrayna’dan ayçiçeği tohumu ithalatına kota koymayı değerlendirdi.

Polonya, ithalatı yasaklanan Ukrayna ürünleri listesini kolza tohumu küspesi ve ununun yanı sıra mısır kepeği, buğday unu ve türev ürünlerini de kapsayacak şekilde genişletti. Macaristan’ın listesi ise 24 kalemden oluşuyor.

Ukrayna yönetimi, birkaç gün önce Polonya, Macaristan ve Slovakya’yı Ukrayna tarım ürünlerine karşı ayrımcı muamelede bulunmakla suçlayarak Dünya Ticaret Örgütü nezdinde dava açmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.