Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS ve Credit Suisse’ten Dev İşten Çıkarma Planı

İsviçre'nin dev bankası UBS, tarihi bir anlaşmayla Credit Suisse ile birleşmenin ardından çalışanların yaklaşık yüzde 30'unu işten çıkarmayı planlıyor. İşte detaylar;
UBS ve Credit Suisse’ten Dev İşten Çıkarma Planı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

ABD’de başlayan bankacılık krizi İsviçreli Credit Suisse’e sıçramıştı. Ortaya çıkan finansal piyasa paniğinin durdurulması için İsviçre’den acil bir kurtarma hamlesi gelmişti. Bankanın rakibi olan UBS tarafından satın alınması için bir anlaşma imzalatmıştı.

UBS’nin Credit Suisse’i devralmasıyla oluşturulan yeni bankanın, işgücünü yüzde 20-30 oranında azaltmaya hazırlandığı bildirildi.

Reuters haberinde, söz konusu bilginin isimsiz bir UBS yöneticisi tarafından edinildiğini açıkladı.

Satım Alımla Bankacılık Krizinin Durdurulması Planlanıyordu

İsviçre’nin en büyük bankası UBS geçen ay rakibi Credit Suisse’i 3 milyar İsviçre frangı (3,3 milyar dolar) değer ile küresel bankacılık krizinin piyasayı daha fazla kargaşaya sürüklememesi için bir anlaşmayla satın almıştı.

Ancak finansal istikrarı sağlamaya yardımcı olmak için tasarlanan söz konusu anlaşma, 1,6 trilyon dolarlık varlık ile dünya çapında 120 binden fazla çalışana sahip yeni bir bankayla ilgili endişeleri artırdı.

GCM Yatırım Banner

Bankacılık krizinin satın alımla engellenmesi bekleniyordu fakat bankanın İsviçre’de yaklaşık 11 bin kişiyi işten çıkarabileceği söylendi.

Credit Suisse, Şubat ayında 2022 yılı için 7,3 milyar İsviçre frangı (7,8 milyar dolar) gibi devasa bir tam yıllık net zarar bildirmişti. Banka, bir dizi risk ve başarısızlıkların ardından istikrarlı kâra geri dönmek için Ekim ayında işini basitleştirme ve dönüştürme planını duyurmuştu.

UBS tarafından Çarşamba günü ise büyük çaplı devir işleminin ardından yönlendirmelere yardımcı olması için Sergio Ermotti’yi yeni CEO olarak atandığı paylaşılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın