Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS, Satın Almanın Ardından Credit Suisse’ye Yeni CEO Atadı

UBS, büyük birleşmenin ardından devralım sürecine yardımcı olması amacıyla Credit Suisse’ye Sergio Ermotti'yi CEO'su olarak atadı.
UBS, Satın Almanın Ardından Credit Suisse’ye Yeni CEO Atadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de başlayan bankacılık krizinin akabinde kaygıların daha da yükselmesine yol açan İsviçreli Credit Suisse, yaşadığı zorlukların ardından rakibi UBS tarafından satın alınmıştı. UBS Çarşamba günü yaptığı açıklamada, büyük çaplı devir işleminin ardından yönlendirmelere yardımcı olmak için Sergio Ermotti’yi yeni CEO’su olarak atadığını duyurdu.

Kasım 2011’den Ekim 2020’ye kadar UBS Group AG’nin Grup İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapan Ermotti, şu anda dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden biri olan Swiss Re’nin başkanlığını yapıyor.

UBS, Ermotti’nin 5 Nisan’dan itibaren mevcut İcra Kurulu Başkanı Ralph Hamers’ın yerini alacağını bildirdi.

Hamers’in, Credit Suisse ile UBS’nin büyük birleşmesiyle ortaya çıkan birliğin, İsviçre finans sektörünün ve ülkenin çıkarlarına hizmet etmesi için istifa etmeyi kabul ettiği belirtildi.

Ermotti, UBS ve Credit Suisse’i entegre etmeyi dört gözle beklediğini ifade ederken, görevinin oldukça acil ve zorlu olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Konuşmasında “Bunu sürdürülebilir ve başarılı bir şekilde ve ilgili tüm paydaşların çıkarına olacak şekilde yapmak için, tüm seçenekleri dikkatli ve sistematik bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.” ifadesine de yer verdi.

19 Mart’ta İsviçre’nin en büyük bankası UBS, zor durumdaki Credit Suisse’i 3,2 milyar dolar karşılığında satın almayı kabul etmişti. Atılan bu adım, Amerika’da başlayan bankacılık krizinin küresel bulaş ihtimalini azaltma konusunda büyük rol oynamış ve piyasalardaki endişelerin azalmasına yardımcı olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın