Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS Tahminini Paylaştı: Altın Fiyatı 2024’te Ne Olacak?

Yatırım bankası UBS’ten analistler, altının faiz indirimlerinden güç alarak bu yıl yüzde 10’a yakın yükseleceği tahmininde bulundu.
UBS Tahminini Paylaştı: Altın Fiyatı 2024’te Ne Olacak?
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda yüksek faiz ortamında altın yatırımcıları bu yıla dair beklentileri merakla takip ediyor. İsviçre merkezli yatırım bankası UBS, altın için bu yıla dair beklentilerini paylaştı. Bankanın analistler,, 2024 başındaki düşüşlere rağmen, altın fiyatlarının olası faiz indirimleri sayesinde yılı mevcut seviyelerinden yüzde 10’a yakın artış kaydedeceğini öne sürdü.

UBS stratejistleri, ons altının 2.000 dolarlık psikolojik seviyenin üzerinde kalmayı sürdürdüğünü ve yakın zamandaki volatiliteye rağmen yıl sonuna kadar 2.250 dolara yükseleceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Ons altın halihazırda 2.020 dolar seviyesinden işlem görüyor. Scotiabank’taki analistler daha temkinli bir görünüm sundu ancak yükseliş beklentilerini yukarı yönde revize etti.

Ons altın günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Analistler bu yıl ve gelecek yıl için daha yüksek altın ve gümüş fiyatları benimsediklerini ve yıl sonu altın tahminlerini daha önce ons başına 1.900 dolardan 2.000 dolara yükselttiklerini belirttiler.

UBS, “Devam eden makro ve artan jeopolitik riskler, bizim görüşümüze göre, riskten korunma ve çeşitlendirme amacıyla altın görüşümüzü haklı çıkarıyor” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Güvenli liman olarak görülen altın, jeopolitik istikrarsızlık ve piyasa belirsizliği etkisiyle daha fazla yatırımı çekebiliyor. Merkez bankalarının faiz politikaları da altının fiyatında belirleyici rol oynuyor.

Bu yılın Mayıs ayından itibaren FED’in faiz indirimlerine başlayacağı tahmin ediliyor. Bunun ABD doları ve reel faiz oranları üzerinde baskı yaratacağı belirtiliyor. UBS borsalarda işlem gören altın fonlarına olan talebin artacağını tahmin ediyor.

Piyasalar bu ayın sonunda gerçekleştirilecek FED toplantısında faiz oranlarının büyük olasılıkla sabit bırakılmasını bekliyor. Merkez bankaları da rezervlerini çeşitlendirerek 2022 ve 2023 yıllarında önemli bir altın alıcısı oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.