Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TZOB Başkanı’ndan E-Zeytinyağı Uyarısı

Üretimdeki düşüş nedeniyle fiyatı rekor kıran zeytinyağlarının internet üzerinden satışına ilişkin TZOB Başkanı’ndan açıklama geldi.
TZOB Başkanı’ndan E-Zeytinyağı Uyarısı
HABER GİRİŞ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, açıklamalarıyla yüksek gıda enflasyonuna dikkat çekmeye devam ediyor. Yeni açıklamasında internet üzerinden satışı yapılan gıda ürünlerine dikkat çeken TZOB Başkanı, zeytinyağı fiyatlarındaki değişimi değerlendirdi.

Paylaştığı yazılı açıklamada hem yurt içinde hem de küresel pazarda arz sıkıntısı nedeniyle rekor kıran zeytinyağı fiyatlarının internet ortamında daha düşük olmasının taklit ve tağşiş sorununu gündeme getirdiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Farklı adlar altında satılan 5 litrelik zeytinyağı fiyatları e-ticarette 350-500 lira arasında değişmektedir. Son yaptığımız Ağustos ayı fiyat çalışmamızda alınan zeytinyağı üretici fiyatı 168 lira, market fiyatı ise 900 liradır. Kamuoyunda bilinen markaların 5 litrelik zeytinyağı fiyatları 900 lira ile 1400 lira civarlarındadır.”

Sahte Zeytinyağını Anlamak Mümkün Değil

Taklit ve tağşiş sorununun hem ekonomik hem de sağlık açısından büyük sorunlar yarattığını ifade eden Bayraktar, “Tüketicilerin satın aldığı zeytinyağının sahte olup olmadığını anlaması ne yazık ki çok mümkün değildir” dedi.

TZOB Başkanı, “Tüketiciler aldıkları yağı rengine, kokusuna ve tadına bakarak değerlendirebilir olmalarına rağmen, zeytinyağının hileli olup olmadığı ancak belirli laboratuvar testlerinin yapılmasıyla anlaşılabilir. Bu nedenle tüketicilerimiz yağlarını güvenilir satış yerlerinden ve markalardan almalıdır” diye ekledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.