Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Finansal Hizmetlere Güveni Temmuz’da da Arttı

Merkez Bankası’nın bugün açıkladığı verilere göre yükseliş eğilimde olan finansal hizmetlere güven endeksi Temmuz’da da artışını sürdürdü. Detaylar haberde;
Türkiye’nin Finansal Hizmetlere Güveni Temmuz’da da Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içinin aylık olarak açıklanan ekonomik verilerinden finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) raporu yayımlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Temmuz raporuna göre FHGE, aylık bazda 3,7 puan artarak 162,3 seviyesine ulaştı.

Finans sektöründe faaliyet gösteren 143 kuruluşun yanıtlarına göre hesaplanan finansal hizmetler anketine ait yayılma endeksi incelendiğinde son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisin FHGE’yi artış yönünde etkilediğine işaret edildi.

Finansal Hizmetlere Güven Temmuz Grafiği
KAYNAK: TCMB

Temmuz ayı raporunda, son üç aydaki hizmetlere olan talebinse FHGE’yi azalış yönünde etkilediğine dikkat çekildi.

Merkez Bankası’nın geçen ay açıkladığı Haziran raporunda finansal hizmetlere güven endeksi bir önceki aya kıyasla 8,6 puan artarak 158,6 seviyesine yükselmişti.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin anket sonuçları incelendiğinde son üç aydaki iş durumundaki iyileşmenin bir önceki aya kıyasla güçlendiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki sonuçlarınsa bir miktar zayıfladığına işaret edildi. Gelecek üç ayda hizmetlere olan talepteki artış olacağı yönündeki beklentilerse güçlendi.

Finans ve Sigorta Faaliyetlerinin Alt Sektörlerdeki Güven Endeksi Yükseldi

İstihdamla ilgili değerlendirmelere bakıldığında son üç aydaki istihdamda azalış olduğunu bildirenlerin lehine olan seyrin artış bildirenlerin lehine döndüğü vurgulandı. Gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrinse bir miktar güçlendiği kaydedildi.

Temmuz 2023 dönemi sektör sınıflamasına göre Finans ve Sigorta Faaliyetleri sektöründeki güven endeksleri alt sektörler itibarıyla incelendi. Buna göre sigorta ve emeklilik fonları hariç finansal hizmet faaliyetleri 3,3 puan yükseldi.

Zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç bakıldığında sigorta, reasürans ve emeklilik fonlarına güven 4,9 puan arttı.

Sektörler arasında finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetlerine olan güvense Temmuz’da 28,0 puan yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.