Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetlere Güven Haziran’da Yükselişe Devam Etti

Merkez Bankası, yılın ikinci çeyreğinin kapanışında kayda geçen finansal hizmetlere güven endeksini paylaştı. Yükseliş eğilimindeki endekste Haziran ayında yön yine yukarı oldu.
Finansal Hizmetlere Güven Haziran’da Yükselişe Devam Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran 2023 dönemine ilişkin finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) verilerini açıkladı. Sektörde faaliyette olan 143 kuruluşun katıldığı finansal hizmetler anketi sonuçlarından elde edilen verilere göre FHGE, Haziran’da aylık bazda 8,6 puan artarak 158,6 seviyesine ulaştı.

Anketteki iş durumu ve hizmetlere olan talebe dair değerlendirmelerden elde edilen sonuçlara göre yılın altıncı ayında iş durumunda iyileşme yaşandığı görüşlerinde oluşan beklenti zayıf oldu.

Son 3 ayda hizmetlere olan talepte artış yaşandığı ile gelecek 3 ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler yukarı yönlü oldu.

İstihdamla ilgili değerlendirmelerde son 3 aydaki istihdamda azalış olduğunu bildirenler lehine olan seyir zayıflarken, gelecek 3 aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir güçlendi.

Mayıs ayı verilerinde FHGE, aylık bazda 1,7 puan artışla 150 seviyesinde kayıtlara geçmişti.

GCM Yatırım Banner

Sektör Sınıflandırmasında Yön Aşağı Oldu

Sektör sınıflandırmasına göre güven endeksleri sıralandığında Haziran ayında finansal hizmet faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç) sektörü bir önceki aya göre 9,1 puan düştü.

Sigorta, reasürans ve emeklilik fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç) tarafında ise aylık düşüş 2,7 puan oldu.

Finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetler sektöründe 15,8 puanlık azalış yaşandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.