Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetlere Güven Mayıs’ta 1,7 Puan Arttı

Finansal sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların, TCMB'nin Finansal Hizmetler Anketi yanıtlarına göre hesaplanan finansal hizmetler güven endeksi açıklandı.
Finansal Hizmetlere Güven Mayıs’ta 1,7 Puan Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün yılın beşinci ayına ilişkin finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) istatistikleri yayımlandı. İstatistikler, finans sektöründe faaliyet gösteren 143 kuruluşun yanıtlarına göre hesaplandı.

Finansal hizmetler anketi sonuçlarına göre Mayıs ayında FHGE bir önceki aya kıyasla 1,7 puan artarak 150 seviyesinde kaydedildi. Ankete ait yayılma endeksleri incelendiğinde son üç aydaki iş durumunun Mayıs ayında FHGE’yi artış yönünde etkilediği belirtildi.

Buna karşılık endeksin, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisini azalış yönünde etkilediğine işaret edildi.

Geçen ay açıklanan Nisan raporunda, 155 kuruluşun anket yanıtlarına göre FHGE, Mart ayına kıyasla 6,4 puan artarak 148,3 seviyesine yükselmişti.

Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları Sektörüne Güven Düştü

Merkez Bankası’nın Mayıs raporunda iş durumu ve hizmetlere olan talep değerlendirildiğinde son üç aydaki iş durumundaki iyileşmenin bir önceki aya göre güçlendiği bildirildi. Son ve gelecek üç aylık süreçte hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler ise zayıfladı.

GCM Yatırım Banner

NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre Mayıs 2023 döneminde Finans ve Sigorta Faaliyetleri sektörüne olan güven endeksleri alt sektörler dahilinde de değerlendirildi.

Buna göre finans ve sigorta faaliyetleri sektörü sigorta ve emeklilik fonları hariç finansal hizmet faaliyetlerinde güven endeksi Mayıs’ta bir önceki aya göre 2 puan yükseldi. Finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetleri sektörlerinde ise aylık bazda 14,6 puan arttı.

Zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç sigorta, reasürans ve emeklilik fonları sektöründe ise Mayıs’ta bir önceki aya göre 3,4 puanlık düşüş görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.