Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetlere Güven Nisan Ayında Artışı Sürdürdü

Merkez Bankası, yılın dördüncü ayına ait finansal hizmetlere güven endeksi verilerini paylaştı. Mart ayında yükselişe geçen endekste yön yine yukarı oldu.
Finansal Hizmetlere Güven Nisan Ayında Artışı Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan 2023 dönemine ilişkin finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) verilerini paylaştı. Sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun katıldığı finansal hizmetler anketi sonuçlarına göre nisan ayında FHGE, mart ayına göre 6,4 puan artarak 148,3 seviyesine yükseldi.

Anketteki iş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelerin sonucuna göre yılın ilk çeyreğinde iş durumunda iyileşme yaşandığına ilişkin görüşlerde mart ayına kıyasla nisan ayında güçlü bir beklenti oluştu.

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğuna ilişkin değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağına dair beklentilerde de yön yukarı oldu.

İstihdam için değerlendirmelerde ise son üç aydaki istihdamda artış olduğunu bildirenlerle gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyirde zayıflama yaşandı.

Mart ayı verilerinde FHGE, aylık bazda 0,6 puan artışla 141,9 seviyesinde kayıtlara geçmişti.

GCM Yatırım Banner

Kârlılık ve Piyasada Rekabet Beklentileri Düşüş Gösterdi

Nisan ayı verilerine göre kârlılığa ilişkin değerlendirmelerde son üç aydaki kârlılıkta artış olduğunu bildirenlerin lehine olan seyir, bir önceki döneme kıyasla zayıf görünüm sergiledi.

Yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki rekabet gücü için son üç ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda iyileşme olacağı yönündeki beklentilerde bir önceki döneme göre zayıflık yaşandı.

Finans ve sigorta faaliyetleri sektöründeki güven endekslerinde alt sektörler ele alındığında; finansal hizmet faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç) sektöründe 7,4 puan, sigorta, reasürans ve emeklilik fonlarında (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç) 11 puan, finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için 30 puan ve yardımcı faaliyetler sektörlerinde ise 24,5 puanlık düşüş kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın