Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetlere Güven Mart’ta 0,6 Puan Arttı

Merkez Bankası finansal sektör temsilcilerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen FGHE verisini açıkladı.
Finansal Hizmetlere Güven Mart’ta 0,6 Puan Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mart 2023 dönemine ait finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan verilere göre Mart ayında FHGE, bir önceki aya göre 0,6 puan artış kaydederek 141,9 seviyesinde gerçekleşti.

Finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen sonuçlara göre son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi, endeksi artış yönünde etkiledi.

Son üç aydaki hizmetlere olan talep durumu ise endeksi azalış yönünde etkileyen unsurlardan oldu.

Son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerde bir önceki aya kıyasla artış gerçekleşti. Söz konusu dönem itibarıyla hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler zayıflarken, gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin güçlenmeye devam ettiği görüldü.

İstihdam tarafına bakıldığında son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir zayıfladı. Gelecek üç ay için beklentiler ise olumlu yönde gelişti.

GCM Yatırım Banner

NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre finans ve sigorta faaliyetleri sektörü özelinde sigorta ve emeklilik fonları hariç finansal hizmet faaliyetlerinde güven endeksi aylık bazda 0,9 puan arttı.

Zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç sigorta, reasürans ve emeklilik fonlarında 4,4 puan, finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetlerde 8,8 puanlık düşüş gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın