Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’den Bulgaristan’a İlk Gaz Sevkiyatı Yapıldı

Türkiye ve Bulgaristan arasında imzalanan anlaşma kapsamında bugün Marmara Ereğlisi LNG Terminali'nden Bulgaristan'a ilk gaz sevkiyatı gerçekleşti.
Türkiye’den Bulgaristan’a İlk Gaz Sevkiyatı Yapıldı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin Bulgaristan’a doğal satacağı 2023’ün ilk ayında duyurulmuştu. İki ülke arasında anlaşmanın imzalanmasından sonra konuya yönelik yeni bir gelişme yaşandı. Söz konusu anlaşma kapsamında Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ) ait Marmara Ereğlisi LNG Terminali’nden Bulgaristan’a ilk gaz sevkiyatı bugün yapıldı.

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, Marmara Ereğlisi LNG Terminali’nde düzenlenen törende açıklamalarda bulundu.

“Avrupa’nın Enerji Arzı Güvenliğine Katkıda Bulunacak”

Özcan, bugünün Türkiye ve Bulgaristan açısından çok önemli olduğunu kaydetti. Bugün anlaşma kapsamında ilk LNG yükleme işleminin gerçekleştiğini ve bunun Avrupa’nın enerji arz güvenliğine de çok önemli katkıda bulunacağını bildirdi.

Sonraki süreçte belirli bir periyot dahilinde yüklemelerin devam edeceği kaydedildi. BOTAŞ Müdürü Özcan, bugünkü teslimatın yaklaşık 55 milyon metreküp olduğunu ifade etti. Toplamda yıllık 1,5 milyar metreküpü bulan bir teslimatın olacağını ekledi.

Türkiye’nin LNG gazlaştırma kapasitesinin 161 milyon metreküpe ulaştığını ve bunun yıllık 50 milyar metreküpün üzerinde bir doğal gaz gazlaştırmasına tekabül ettiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

“Türkiye ile İşbirliğimiz Genişleyecek”

Törene katılan bir diğer isim olan Bulgaristan Enerji Bakanı Rosen Hristov, bu işbirliğinin sadece Bulgaristan için değil Güneydoğu ve Orta Avrupa için enerji güvenliği açısından büyük önem arz ettiğini kaydetti. Türkiye’yi güvenilir bir ortak olarak gördüklerini ve işbirliğini kesinlikle genişleteceklerini bildirdi.

Hristov , 25-26 Nisan’da, Güneydoğu ve Orta Avrupa’nın Azerbaycan’dan artan miktarlarda gaz teminine olanak sağlayacak bir anlaşmaya daha imza atacaklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.