Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Bulgaristan’a Doğal Gaz Satacak! Anlaşma İmzalandı

Bakan Dönmez, geçtiğimiz gün Bulgaristan’a doğal gaz satılacağını duyurmuştu. Söz konusu anlaşma bugün imzalandı. İşte detaylar;
Türkiye Bulgaristan’a Doğal Gaz Satacak! Anlaşma İmzalandı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin doğal gaz konusunda ciddi adımlar atması ve Rusya ile Türkiye’de bir enerji merkezi kurulması yönündeki çalışmalar meyvesini verdi. Karadeniz’deki doğal gaz keşifleri sonrasında geçtiğimiz gün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin Bulgaristan’a doğal gaz satacağını aktarmıştı. Söz konusu anlaşma bugün imzalandı.

Dönmez, Bulgaristan’a yapılacak doğal gaz satışıyla ilgili açıklama yaptı ve yıllık yaklaşık 1,5 milyar metreküplük doğal gaz transferi yapılacağını duyurdu. Söz konusu anlaşmanın süresi 13 yıl olarak belirlendi.

Bakan, anlaşmanın başta Bulgaristan olmak üzere Avrupa’nın da doğal gaz arz güvenliğine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Ekim ayında gündeme gelen Türkiye’nin doğal gaz merkezi olma durumu, Rus basınında geniş yer tutmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konuya sıcak baktığını söyledi ve uzmanlar bu konuyu masaya yatırdı.

Moskova’dan uzmanlar Türkiye’nin hem Avrupa hem de bölge için kritik bir öneme sahip olduğunu, Türkiye’nin enerji merkezi olmasının hem Türkiye hem de Rusya için büyük avantajlar taşıdığını vurgulamıştı.

GCM Yatırım Banner

Özellikle gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunlarından biri olan yakıt ve enerji kalemleri, bu ülkelerin dışa bağımlılığını artırıyor. Türkiye’nin attığı adımlar ve Rusya ile enerji konusunda yapılacak ortak projelerin, Türkiye’nin hem uluslararası arenada hem de ekonomik düzeyde gücünü büyük oranda artıracağı düşünülüyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.