Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’den Kritik Adım: Bulgaristan’a Doğal Gaz Satılacak

Bakan Dönmez, katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin Bulgaristan’a doğal gaz satacağını belirtti ve kritik açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Türkiye’den Kritik Adım: Bulgaristan’a Doğal Gaz Satılacak
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aralık ayında kabine toplantısında açıkladığı doğal gaz müjdesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de basın açıklaması düzenlemişti. Konuyla ilgili olarak konuşan Dönmez, yeni keşfin detaylarını paylaşarak 58 milyar metreküplük rezerv hakkında bilgiler vermişti.

Bakan Dönmez, gün içinde TVNET’te önemli açıklamalarda bulunarak Türkiye’nin Bulgaristan’a doğal gaz satacağını ve anlaşmanın yarın imzalanacağını duyurdu.

Pandemi sonrası enerjiye ciddi talep artışı olduğunu, Rusya-Ukrayna savaşı ve karşılıklı ambargoların krizi yönetilemez hale getirdiğini belirtti.

Enerjide gelinen seviyenin sevindirici ve iftihar edici olduğunu, Karadeniz gazının sisteme verildiğinde hem milletin hem devletin kazanacağını vurguladı. Çıkartacakları gazın evlerin ihtiyacını fazlasıyla karşılayacağını, avantajları vatandaşların lehine kullanacaklarını paylaştı.

Dönmez, “Savaş bitmeden radikal bir fiyat düşüşü beklemenin doğru değil. Enerji krizinin aşılmasında da üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

İstisnasız bütün hanelerde doğal gazın yüzde 75’ini devletin karşıladığını, yüzde 25’in vatandaşlara yansıtıldığını aktardı.

Karadeniz’de yeni keşiflerin olacağını bildirdi ve Türkiye’nin Bulgaristan’a doğal gaz satacağını, anlaşmanın yarın imzalanacağını sözlerine ekledi. BOTAŞ’ın Umman’da bir görüşme yaptığını, büyük oranda anlaşıldığını ve kısa süre içinde bir LNG anlaşması yapılacağını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu