Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Otomobil Tercihleri Değişiyor

Geçtiğimiz aylarda otomobil pazarında daralma görünmesine rağmen 2022 yılında Türkiye’de elektrikli otomobil satışları arttı. İşte ayrıntılar…
Türkiye’de Otomobil Tercihleri Değişiyor
HABER GİRİŞ

Elektrikli araçların satış verileri ve istatistikleri açıklandı. Şirketlerin, üreticilerin ve ülkelerin elektrikli araçlar doğrultusundaki yatırımları, uygun altyapının sağlanması gibi girişimler tüketicilerin tercihlerini etkiliyor. Son verilere göre Türkiye’de elektrikli otomobil satışları geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 154 yükseldi. Elektrikli araç satışları rekor seviyede arttı ve elektrikli otomobillerin Türkiye’deki pazar payı yüzde 8’e çıktı.

2022 yılının Ocak-Ağustos dönemini kapsayan süreçte 3 bin 283 elektrikli otomobil satışı gerçekleşti.

Mevcut yılın ilk yarısında dünyadaki elektrikli araç satışı ise 2021’in aynı dönemine göre yüzde 81 arttı.

2022’nin Ağustos ayında, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre 2022’nin Ağustos döneminde otomobil üretiminde yıllık bazda düşüş görülmüştü. Ocak-Ağustos aylarını kapsayan süreçte toplam üretim yüzde 2 artsa da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 düşüş kaydedildi.

Otomobil pazarında yüzde 9 daralma, ihracatında ise yüzde 7’lik bir düşüş gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Temmuz ayında açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ise trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı Haziran ayına göre yüzde 2,4 artmıştı.

İkinci el otomobil ve arazi taşıtlarıyla ilgili 16 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yeni düzenleme yayımlanmıştı. Yeni karar ile ikinci el otomobillerin ilk tescil tarihinden itibaren 6 aylık süreci ve 6 bin kilometreyi doldurmadan satışına izin verilmeyeceği bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın