Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Otomobil Satışlarında Yeni Şartlar Yürürlüğe Girdi!

Otomobil satışlarında haksız kazancı engellemeyi hedefleyen düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Detaylar haberde;
İkinci El Otomobil Satışlarında Yeni Şartlar Yürürlüğe Girdi!
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el otomobil ve arazi taşıtlarının satışına yönelik yeni kararlarının Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte ikinci el piyasasında yeni dönem resmen başlamış oldu.

Bir süredir gündemde olan ikinci el otomobil satışında 6 ay ve 6 bin kilometre şartı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İkinci El Araç Satışında Yeni Dönem Başladı!

Resmi Gazete’de yayımlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e göre, ikinci el otomobiller ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre dolmadan satılamayacak.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle ilgilenenler adına ilgili düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının ise 15 Eylül 2022 tarihine kadar satılması ya da pazarlanması mümkün olacak.

İlgili düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak. Ticaret Bakanlığı uygulamayı 6 ay uzatma hakkına sahip.

GCM Yatırım Banner

Bakan Muş, Yönetmeliğe Dair İlk Detayları Paylaşmıştı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, geçtiğimiz günlerde karara dair açıklamalarda bulunmuştu. Otomotiv sektöründe fiyat artışlarının önüne geçmek amacıyla yapılan yeni düzenlemede yönetmeliğin hazır olduğunu duyuran Bakan Muş, şirket, galeri ve oto kiralama acentelerinin aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getirileceğini bildirmişti.

Muş, yönetmelik ile ilk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacar’lar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getirileceğini belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.