Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ve Katar Masaya Oturdu: JETCO Protokolü İmzalandı

Türkiye ve Katar’dan yetkililer ile özel sektör temsilcileri İstanbul’da bir araya geldi. Yapılan toplantı sonucunda Ömer Bolat ve Al Sani’nin katılımıyla JETCO protokolü imzalandı.
Türkiye ve Katar Masaya Oturdu: JETCO Protokolü İmzalandı
HABER GİRİŞ

Türkiye ile Katar yetkilileri, Türkiye-Katar 1. Dönem Ekonomi ve Ticaret Ortak Komisyonu (JETCO) Protokolü kapsamında İstanbul’da bir araya geldi. Türkiye’yi Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Katar’ı ise Ticaret ve Sanayi Bakanı Şeyh Muhammed bin Hamed bin Kasım Al Sani temsil etti.

İkilinin katılımıyla Tükiye-Katar 1. Dönem JETCO Protokolü imzalandı. Bakan Bolat, Katar’ın Türkiye’nin en önemli ticaret ortaklarından biri olduğunu, siyasi liderlerin çabalarıyla iki ülkenin stratejik ortak olarak ilişkilerine devam etmesinin sağlandığını belirtti.

JETCO toplantısı vesilesiyle yakalanan olumlu ivmeyi, ekonomik ve ticari ilişkilere de yansıtacaklarını vurgulayan Bolat, toplantıyı özel sektör firmaların da katılımıyla tüm ekonomik ilişkileri ele aldıkları ve ticari ilişkilerde yeni fırsatları değerlendirdikleri faydalı bir mekanizma olarak telakki ettiklerini söyledi.

JETCO Protokolü Neyi Kapsıyor?

Ticaret Bakanı, imzalanan protokolün ikili ticari ilişkilerden karşılıklı yatırımlara, müteahhitlik hizmetlerinden üçüncü ülkelerde iş birliğine, yeşil dönüşümden gümrük konularına ve ticareti geliştirecek faaliyetlere kadar pek çok alana yönelik yapıcı görüşmelerin ve mutabakatın yansıması olduğunu ifade etti.

İki ülkedeki özel sektörlerin arasındaki iş birliği ve ziyaretlerin artması gerektiğini kaydeden Bolat, Türk müteahhitlik firmalarının Katar’da büyük altyapı ve üstyapı projelerini üstlenmeye hazır olduklarını belirtti. Ayrıca turizm ve metroloji alanlarında yetkili kurumların Katarlı muhatapları ile iş birliğine hazır olduklarını kayıt altına almaları, bu hususların en kısa zamanda uygulamaya geçmesini sağlamak amaçlı olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

İki Ülke Arasındaki Ticaret Hacmi

Türkiye-Katar arasında 2023 yılındaki ticaret hacminin yaklaşık 1,3 milyar dolara ulaştığını, çok yakında yürürlüğe girecek olan Türkiye-Katar Ticaret ve Ortaklık Anlaşması ile beraber bu rakamın çok daha yukarılara çıkacağını ifade etti.

Katar şirketlerinin Türkiye’deki yatırımlarının 10 milyar dolara ulaştığını söyleyen Ticaret Bakanı, Türkiye’nin iklim değişikliği, enerji, su ve gıda güvenliği alanlarının yanı sıra enerji, sağlık, turizm, ulaştırma, altyapı, finans ve turizm başta olmak üzere Katar’dan yatırım çektiğini belirtti.

Türkiye olarak JETCO 1. Dönem Mutabakat Zaptı’nda yer alan tüm hususların tam olarak hayata geçirilmesi temini amacıyla her türlü çalışmayı göstereceklerini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın