Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Moody’s Kararını Bekliyor! İyi Haber Gelir mi?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye için raporunu 12 Ocak tarihinde paylaşması bekleniyor.
Türkiye Moody’s Kararını Bekliyor! İyi Haber Gelir mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasalar, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye değerlendirmesini merakla bekliyor. Özellikle 2023 yılında ekonomi yönetimine yeni gelen isimlerle birlikte Ortodoks ekonomi politikalara geçilmesi, Türkiye için beklentileri pozitif yönde değiştirdi.

2023’ün Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında enflasyonun ve bütçe açığının düşürülmesine yönelik hedefler de uluslararası piyasalarda iyimser karşılandı.

15 Aralık’ta Moody’s tarafından Türkiye için bir rapor yayımlanması bekleniyordu. Ancak beklenen açıklama gelmedi ve kuruluş 2024 yılında ilk değerlendirme yapacağı ülkeyi Türkiye olarak belirledi. Söz konusu raporun 12 Ocak saat 24.00’e kadar paylaşılacağı tahmin ediliyor.

Zaman Alabileceği Belirtilmişti

Türkiye Moody’s Kararını Bekliyor! İyi Haber Gelir mi?Kaynak: Mahfi Eğilmez

Ekonomist Mahfi Eğilmez, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye için açıkladığı güncel notları paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Moody’s, Ağustos 2022 döneminden bu yana Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altı olan “B3” seviyesinde, not görünümünü ise “durağan” olarak değerlendiriyor.

Kuruluş 19 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’de kurumsal kapasitede toparlanmanın pozitif senaryoda dahi zaman alacağına işaret etmişti. 9 Kasım’da paylaşılan raporda Türkiye’nin 2023’te yüzde 4,2, 2024’te yüzde 2,6 ve 2025’te yüzde 3 oranında büyümesinin beklendiği ifade edilmişti.

Uzmanlar, Türkiye’nin risk primindeki seyrin kredi derecelendirme kuruluşlarının raporlarına etki edeceğini düşünüyor. Seçim öncesi 700’lere kadar çıkan Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi, 300 baz puana kadar indi. Söz konusu gerilemenin Türkiye için değerlendirme yapılırken mutlaka göz önünde bulundurulacağı kaydediliyor.

Uluslararası kredi kuruluşlarının değerlendirmeleri, Türkiye’ye sıcak para girişi açısından büyük önem taşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.