Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CDS Düşüyor! Gözler 50 Trilyon Dolarlık Toplantıda

Piyasalar Merkez Bankası’nın bugün başlayacak olan Yatırımcı Günleri toplantısına odaklanırken, ülke risk priminde düşüş gözlendi.
CDS Düşüyor! Gözler 50 Trilyon Dolarlık Toplantıda
HABER GİRİŞ

Bugün yurt içinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Yatırımcı Günleri kapsamında New York’ta düzenlenecek olan toplantısında olacak. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan burada yatırımcılarla buluşacak.

200’den fazla fon yöneticisinin üst düzey yöneticilerinin katılacağı toplantıda enflasyon, para politikası, finansal piyasalar ve bankacılık gibi konularda sunum yapılacak.

Toplantıya katılım sağlayan fonların yönettiği toplam portföy büyüklüğünün 50 trilyon dolar olduğu biliniyor. Söz konusu miktarın büyüklüğü yatırımcıları heyecanlandırırken, toplantının önemini daha da artırıyor.

Bu arada normalde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de katılacağı biliniyordu. Fakat önceki gün yapılan açıklamada Ankara’daki programları nedeniyle Amerika’ya gidemeyeceği ve toplantıya çevrimiçi ortamda katılacağı açıklandı.

CDS 303 Baz Puan

GCM Yatırım Banner

Bir yandan Merkez Bankası’nın yatırımcılarla yapacağı toplantı, diğer yanda uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye için yapacağı kredi derecelendirmesi Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk priminin düşmesini sağladı.

Geçen hafta dolar kurundaki artış ve Can Atalay kararı nedeniyle yükselişe geçmişti. Bugün itibarıyla 8 baz puan azalarak 303 baz puana geriledi.  Analistler Moody’s’in büyük olasılıkla not görünümünü pozitife çevirmesini beklerken, not artırımına daha düşük bir ihtimal olarak bakılıyor. Dolar kuru ise bugün 30 lirayı aşarak tüm zamanların en yükseğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın