Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye-İsrail Normalleşmesinde Yeni Adım: Liderler Görüştü

İsrail ile adım adım gidilen normalleşme süreci boyut atladı. Netanyahu ile görüşen Erdoğan, yeni döneme girildiğini söyledi.
Türkiye-İsrail Normalleşmesinde Yeni Adım: Liderler Görüştü
HABER GİRİŞ

Türkiye ile İsrail’in dışişleri bakanlarınca Haziran ayında duyurulan normalleşme sürecinde büyükelçi ataması ve 71 yıl sonra gerçekleşen havacılık anlaşmasının ardından yeni bir gelişme daha yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail tarafı ile bugün görüşme gerçekleştirdiği açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklama, İsrail’de gerçekleştirilen seçimin ardından hükümeti kurma ile görevli olan Likud Partisi Genel Başkanı Binyamin Netanyahu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, Netanyahu’nun Erdoğan’ı telefonla aradığı ve Pazar günü İstanbul’da yaşanan terör saldırısı için taziye mesajı verdiği söylendi.

Başsağlığı dileklerinin yanı sıra Türkiye’nin Rusya-Ukrayna geriliminde aldığı role de değindiği belirtildi. Netanyahu’nun, Türkiye’nin iki ülke arasında arabulucu olarak yürüttüğü girişimlerinin kıymetli olduğu mesajını verdiği aktarıldı.

Erdoğan’dan Netanyahu’ya Teşekkür

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Erdoğan’ın Netanyahu’ya taziye telefonu için teşekkür ettiğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Açıklamaya göre Erdoğan, iki gün önce Batı Şeria’da 2 İsraillinin hayatını kaybettiği saldırının da kendilerini üzdüğünü söyledi.

İsrail’de gerçekleştirilen seçimlerin ülke ve bölge adına hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan: Yürütülen İlişkilerin Temelinde Karşılıklı Çıkarlar Var

Erdoğan, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesinde tarafların gösterdiği tutumu takdir etti. Ülkelerin gösterdiği güçlü irade sayesinde yeni bir döneme girildiğini dile getirdi.

Yürütülen ilişkilerin karşılıklı çıkarlara dayandığının altını çizerek, taraflar arasındaki hassasiyetlere saygı gösterildiğini vurguladı.

Bu tutumla devam eden sürecin, sürdürülebilir ve güçlü bir alt yapı kurduğuna dikkat çekti. Bu hususların ise ortak menfaatleri oluşturduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın