Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Belli Oldu!

Türkiye-İsrail arasındaki Büyükelçi atamalarına yönelik yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye İsrail'e 4 yıl sonra Büyükelçi atadı.
Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Belli Oldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye ile İsrail arasındaki temaslar neticesinde karşılıklı büyükelçilerin atanacağı aylar öncesinden gündeme gelmişti. Haziran ayında Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu ile İsrail Başbakanı Yair Lapid görüşmesi sonucunda diplomatik ilişkilerin büyükelçiler seviyesine yükseltileceği açıklanmıştı.

Sonrasında İsrail Ekonomi Bakanı Orna Barbivai, Türkiye’de ataşelik açılacağını söylemişti. Bakan, ülkesinin Türkiye ile 10 yıldır gergin olan diplomatik bağlarını yeniden kurmak için ekonomi ve ticaret ofisini açmak istediğini söylemişti.

Bu gelişmelerin ardından Eylül ayının ortalarında İsrail Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian’ın, büyükelçiliği görevine atandığını açıkladı.

Bugün 2022 yılı Büyükelçiler atamaları açıklandı. Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından yeni Büyükelçilere görev yerlerini tebliğ etti. Şakir Özcan Torunlar’ın Türkiye’nin İsrail büyükelçisi olarak atandığını duyuruldu.

Şakir Özcan Torunlar Kimdir?

1960’da Mersin’de dünyaya gelen Şakir Özcan Torunlar, 1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.

GCM Yatırım Banner

1983 yılında Dışişleri Bakanlığı’na girdi. Bakanlıkta çeşitli görevlerde bulundu.

Ortadoğu Genel Müdür yardımcılığı ve Güvenlik İşleri Genel Müdür yardımcılığı görevlerinde yer aldı.

2008-2010 yıllarında Bangladeş Büyükelçisi oldu. 2010-2014 yılları arasında Kudüs Başkonsolosu larak Filistin Büyükelçiliği görev yaptı.

17 Ocak 2017 – Mayıs 2021 tarihleri arasında Hindistan Büyükelçisi oldu.

İngilizce ve Fransızca bilen Torunlar, evli ve bir çocuk sahibidir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın