Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

71 Yıl Sonra İlk: Türkiye ve İsrail Havacılık Anlaşması İmzalıyor

Türkiye ve İsrail arasında 1951 yılından sonra ilk kez yeni bir havacılık anlaşması imzalanacağı duyuruldu. Detaylar haberde;
71 Yıl Sonra İlk: Türkiye ve İsrail Havacılık Anlaşması İmzalıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İsrail Ulaştırma Bakanlığı, 71 yıl sonra ilk kez Türkiye ile İsrail arasında havacılık anlaşması imzalanacağını duyurdu.

Bugün imzalanacak anlaşma kapsamında, karşılıklı uçuşlarda havayolu trafiğinin genişleyeceği açıklandı.

Bakanlığın yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Anlaşmanın, Türk şirketlerinin İsrail’e uçuşlarının yanı sıra İsrail şirketlerinin Türkiye’deki çeşitli noktalara uçuşlarının yeniden başlamasıyla sonuçlanması bekleniyor.”

İsrail tarafı, yapılacak anlaşmanın, birkaç ay önce Ulaştırma Bakanı Merav Michaeli ile Türk mevkidaşı arasında yapılan görüşme ve İsrail Sivil Havacılık Otoritesi ile Türk kurumları arasındaki işbirliği neticesinde nihayete kavuştuğunu iletti.

İki ülkenin yakınlaşmasında güçlü ilişkilerin devamlılığını hedefleyen anlaşmayla ilgili, Bakan Michaeli; “Havacılık ilişkileri İsrail’in ekonomik kalkınması ve bölgesel konumunu korumak için stratejik bir araçtır” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’ye gelen İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinde ortak basın açıklaması düzenleyerek ilerleyen günler için ekonomik iş birliği mesajı vermişti.

Sivil havacılık ve denizcilik alanlarında görüşmelerin süreceğini söyleyen Çavuşoğlu, “Yine sivil havacılık alanındaki istişareler ilgili kurumlarımız arasında 4 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Denizcilik istişarelerini en kısa zamanda tekrar gerçekleştirmek istiyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu