Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ile Japonya Arasında Ticarette Yıl Sonu Hedefi 6 Milyar Dolar

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ile Japonya arasında imzalanan ortak bildiri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar haberde...
Türkiye ile Japonya Arasında Ticarette Yıl Sonu Hedefi 6 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Bolat ile Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi Nishimura’nın başkanlık ettiği heyetler arası görüşmeler sonucunda ortak bildiri imzaandı. Heyetler iki ülke arasındaki ticaret, yatırım ve ekonomik konularda gündemi ve potansiyel iş birliklerini ele almak üzere İstanbul’da bir araya geldi.

İmzalanan bildiri ile ilgili Ticaret Bakanı Ömer Bolat açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, Türkiye ile Japonya arasında ticaret ve yatırım alanlarındaki iş birliğini teşvik etmek için daha önce kurulmuş olan Türkiye-Japonya Ticaret ve Yatırım Zirvesi’ni (TRINS) mümkün olan en kısa sürede Tokyo’da gerçekleştirme ve bu zirveleri bundan sonra düzenli olarak yapma kararı aldıklarını söyledi.

Türkiye ve Japonya’nın iki dost ve müttefik ülke olduğunu vurgulayan Bolat, ticaret, yatırım ve ekonomik iş birliği konularını içeren ortak bir deklarasyon imzalayacaklarını, İki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin 5 milyar doları aşmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını belirtti. Bakan Bolat, bu sene içerisinde ise 6 milyar dolara ulaşacağını inandıklarını sözlerine ekledi.

Ömer Bolat, Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’da yatırımlar noktasındaki iş birliği imkanlarını ve Ukrayna’daki savaşın bitimiyle beraber yeniden imar çalışmalarında, finans, teknoloji ve yatırım alanlarında iş birliği yapılması başlıklarını görüştüklerini ifade etti.

Bolat sözlerini, Türkiye ve Japonya arasındaki yatırım ve ticaret ilişkilerinin, hem ülkelerimiz arasında hem de üçüncü ülkelerde çok daha ileri seviyelere taşınması konusunda iki ülke hükümetleri ve Ticaret Bakanlıkları olarak kararlılığımız tamdır.” ifadeleri ile sürdürdü. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın