Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye için Enflasyon Tahmini Düştü! JPMorgan Paylaştı

JPMorgan, Türkiye için enflasyon beklentilerini aşağı yönlü olarak revize etti. Yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 42,5’e indirildi. İşte detaylar;
Türkiye için Enflasyon Tahmini Düştü! JPMorgan Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasalar 3 Temmuz’da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerini yakından takip etti. JPMorgan, paylaşılan rakamların ardından enflasyon beklentisinde değişiklik yaptı.

Haziran’da enflasyonun yüzde 1,64 yükseldiğine dikkat çeken JPMorgan, “Yaz aylarında sert dezenflasyon kapıda” ismindeki raporunda manşet enflasyonun Temmuz’da yüzde 60’a, Ağustos’ta yüzde 50’ye düşebileceği belirtildi.

JPMorgan Türkiye Ekonomisti Fatih Akçelik, yıllık enflasyonun baz etkisiyle sert biçimde düşerek Mayıs’ta yüzde 75,4’ten yüzde 71,6’ya indiğine dikkat çekti. Paylaşılan raporda 2024 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 43,5’ten yüzde 42,5’e, 2025 tahmini ise yüzde 25,2’den yüzde 25’e indirildi.

Barclays ise yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 44,5’ten yüzde 44’e, 2025 yıl sonu için ise yüzde 30,8 oldu. Beklenenden düşük gelen enflasyon verisiyle yıl sonunda erken bir faiz indiriminin güçlendiği kaydedildi.

Enflasyon verilerinin ardından İktisatçı Mahfi Eğilmez, bugün yaptığı açıklamada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ayında faiz indirimine gidebileceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.