Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomi Ağır Bedeller Ödüyor! Faiz İndirimi Yolda mı?

Mahfi Eğilmez bugün açıklanan enflasyon rakamlarını ele alarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın ilk faiz indirimi ne zaman yapacağına ilişkin tahminde bulundu. İşte detaylar;
Ekonomi Ağır Bedeller Ödüyor! Faiz İndirimi Yolda mı?
HABER GİRİŞ

İktisatçı Mahfi Eğilmez, Türkiye ekonomisine ilişkin CNBC-e canlı yayını Son Baskı programına dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Bugün açıklanan enflasyon rakamlarına değinen Eğilmez, enflasyonun Haziran’da yıllık bazda yüzde 71,60’a gerilerken aylık bazda yüzde 1,64 arttığını açıkladı.

Eğilmez, enflasyondaki düşüşü sıkı para politikasına değil, tamamen baz etkisine bağladı. Gelecek aylarda da bu etkinin devam edeceğini belirtti.

Faiz oranlarının yüzde 50’ye çıkarılmasıyla döviz talebinin azaldığını, bu durumun TL’nin değer kazanmasına ve enflasyonun düşmesine yol açtığını vurguladı.

Eğilmez, “TL mevduatta yüzde 50 faiz aldığı zaman kur değişmediği sürece bu doğrudan dolar faizi oluyor. Bu enflasyonun düşmesine neden oluyor. Bütün bu etkiler birleşince karşımıza bu çıktı.” ifadelerini kullandı.

Sıkı Para Politikası Yok Baz Etkisi Var

Gelecek 3 ayda da baz etkisiyle bu sürecin devam edeceğini öngörerek, çok sıkı bir para politikası uygulanmadığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Faizin dolar/TL kurunu tuttuğunu savunarak, “Ama bunun da başka bedelleri var. Ekonomi yüzde 40-50 dolar faizi ödüyor. Ödeyeceğimiz bedeller çok ağır. 10’un üstünde dolar faizi çok yüksek.” dedi.

Faiz indiriminin henüz erken olduğunu savunan Eğilmez, enflasyonun baz etkisiyle düşmesini bekleyerek Eylül ayında 2 puanlık faiz indirimine gidilebileceği yönünde tahminde bulundu.

Eğilmez, ihracattaki artışın olumlu olduğunu ancak altın ticaretine getirilen kısıtlamaların ithalatı azalttığının da altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.