Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beklenen Veri Geldi: Enflasyon Yüzde 75’in Altına İndi

TÜİK, Temmuz ayında yapılacak maaş zammında ve kira sözleşmelerinde kullanılacak olan resmi enflasyon rakamını açıkladı. İşte enflasyonda son tablo;
Beklenen Veri Geldi: Enflasyon Yüzde 75’in Altına İndi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), milyonların beklediği Haziran ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Memur ve emeklilerin bu ay alacağı maaş zammını belirlemede kullanılacak olan enflasyon verisi beklenildiği üzere Mayıs ayından sonra düşük geldi.

TÜİK verilerine göre Haziran enflasyonu aylık bazda yüzde 1,64, yıllık bazda yüzde 71,60 yükseldi. TÜFE verilerindeki değişimler ele alındığında; bir önceki yılın Aralık ayına göre artış yüzde 24,73 olurken, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 65,07 olarak gerçekleşti.

Bir önceki ayın verilerinde ekonomi yönetiminin beklediği gibi enflasyon pik noktayı görmüş, Mayıs ayındaki aylık artış yüzde 3,37 olurken, yıllık yükseliş yüzde 75‘i aşmıştı.

TÜİK’ten önce kendi verilerini paylaşan Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) sonuçlarına göre Haziran ayında enflasyondaki artış aylık bazda yüzde 4,27, yıllık bazda ise yüzde 113,08 olarak gerçekleşti.

TUFE Haziran Tablo
Kaynak: TÜİK

Giyim ve Ayakkabı Harcamalarında 180 Derece Fark

TÜİK verilerine göre Haziran ayında enflasyondaki yıllık artış ele alındığında en çok pahalanan ana grup eğitimde gerçekleşti. 2023 yılına göre bu yıl Haziran ayında eğitim harcamaları yüzde 107,11 pahalandı.

GCM Yatırım Banner

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 47,84 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, ENAG’ın verilerinde en çok fiyat artışı gören ana grup giyim ve ayakkabı olarak öne çıktı.

TÜİK verilerine göre giyim ve ayakkabı grubunda aylık bazda yüzde 0,58 düşüş görüldü. Ancak aynı dönem için ENAG en çok artış gören ana grubu yüzde 9,30 yükseliş oranıyla giyim ve ayakkabı olarak açıkladı.

TÜİK’in aylık değişimlerine göre Haziran ayında en çok yükseliş gören harcama kalemi yüzde 3,79 artış ile konut giderlerinde görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.