Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Pik Yapması Beklenen Mayıs Ayı Enflasyonunu Açıkladı

TÜİK, Mayıs ayının enflasyon rakamını açıkladı. Son gelen veriler, ekonomi yönetiminin Mayıs ayında beklediği pik noktaya işaret etti.
TÜİK Pik Yapması Beklenen Mayıs Ayı Enflasyonunu Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayının tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini paylaştı. Nisan verilerinde aylık yüzde 3,18, yıllık ise yüzde 69,80 yükselen enflasyon Mayıs ayına gelindiğinde yıllık bazda yüzde 75 seviyelerini aştı.

TÜİK verilerine göre enflasyon Mayıs 2024 döneminde aylık bazda yüzde 3,37, yıllık bazda yüzde 75,45 yükseliş yaşadı.

TÜFE’deki artış yönlü değişim bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 22,72 olurken, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 62,51 olarak kayda geçti.

TÜİK’ten önce kendi verilerini paylaşan Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) araştırmasına göre yıllık enflasyon Mayıs ayında yüzde 120,66, aylık ise 5,66 olarak gerçekleşti.

TÜFE Yıllık Değişim Oranları (Mayıs 2024)
Kaynak: TÜİK

Hafta sonu İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından açıklanan İstanbul enflasyonunda yıllık artış yüzde 82,20 düzeyine ulaşmış, verileri yükselten grup ulaştırma ve haberleşme harcamaları olmuştu.

GCM Yatırım Banner

Ekonomi yönetiminin, enflasyona etkisinin olmayacağını savunduğu yüzde 60 oranındaki köprü geçiş ücreti zammının İstanbul’da enflasyonu yukarı taşıdığı görüldü.

Eğitim Harcamalarında Artış Yüzde 100’ü Geçti

TÜİK’in Mayıs verilerine göre enflasyondaki yıllık artış en az yüzde 50,85 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu. En yüksek artış ise yüzde 104,80 ile eğitimde görüldü.

Aylık değişimler ele alındığında en az artış gösteren ana grup yüzde 1,01 ile haberleşme olurken; en yüksek artışın olduğu ana grup ise yüzde 9,60 ile giyim ve ayakkabı olarak kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın