Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Çevre Koruma Harcamalarını Yüzde 60 Artırdı

Son yıllarda artan iklim değişikliği doğal çevrenin önemini daha ön plana çıkarırken, Türkiye’nin çevreyi korumak için ne kadar harcama yaptığı belli oldu.
Türkiye Çevre Koruma Harcamalarını Yüzde 60 Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıl çevre koruma harcamalarına ne kadar bütçe ayrıldığını gösteren verileri açıkladı. Yayımlanan istatistiklere göre 2021 yılında çevre koruma harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 59,2 artarak toplam 66,3 milyar TL oldu.

Bunun yüzde 64,3’ü mali ve mali olmayan şirketler, yüzde 28,3’ü genel devlet ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşlar ve yüzde 7,3’ü ise hanehalkları tarafından gerçekleştirildi.

2020 yılında çevre koruma harcamaları yıllık bazda yüzde 8,9 artışla 41,7 milyar TL  olmuştu.

En Fazla Harcama Atık Yönetimine Yapıldı

En Fazla Harcama Atık Yönetimine Yapıldı
Kaynak: TÜİK

2021 yılında yapıla toplam harcamanın en büyük kısmını yüzde 58,5’lik payla atık yönetimi oluşturdu. Onu yüzde 27 ile atıksu yönetimi, yüzde 4,2’yle biyolojik çeşitliliğin ve peyzajın korunması, yüzde 3,5’le dış ortam havası ve iklim korumaları, yüzde 3’le toprak, yeraltı ve yüzey sularının korunması ve kalitesinin iyileştirilmesi izledi.

Yüzde 3,8’lik payı ise diğer çevre korumalarına yapılan harcamalar oluşturdu.

GCM Yatırım Banner

Geçen yıl çevreyi korumak için yapılan yatırım tutarı bir önceki yıla kıyasla yüzde 75 arttı ve 13,6 milyar liraya ulaştı. Bu yatırımların yüzde 84,4’ü mali ve mali olmayan şirketler, yüzde 15,6’sı genel devlet ve hanehalkına hizmet eden kar amacı  gütmeyen kuruluşlar tarafından sağlandı.

66,3 milyar lira olan çevre koruma harcamalarının gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki oranı ise yüzde 0,9’a çıktı. Bu oran 2020 yılında yüzde 0,8’di.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.